HERINNERINGEN Een van onze bestuursleden, Joost van der Molen, is ook lid van het comité, dat de viering van het honderdjarig jubileum van Elet Baken voorbereidt. Hij deed het voorstel om als "Oud Sint-Pancras" met deze school een tentoon stelling te organiseren. Het leek de anderen een goed idee: Naast schoolfo to's kunnen vroegere leermiddelen en dorpsfoto's ten toon worden gesteld Van de gemeente kregen we toestemming om hiervoor te trouwzaal te ge bruiken van 23 tot 30 september. 'Oud Sint-Pancras' hoopt dat zich onder de bezoekers van deze tentoonstel ling ook een aantal personen zullen bevinden die dan voor het eerst kennis maken met onze vereniging en wellicht valt er dan voor ons 'iets te verdie nen'. In vorige Klins namen we enkele malen ons toegestuurde persoonlijke herin neringen op. Het leek me een goed idee om in deze Klin iets te vertellen over mijn eerste kennismaking met Sint Pancras bijna vijftig jaar geleden, welke indrukken we kregen van het dorp en zijn bewoners en hoe het ons hier, ge durende de eerste jaren, verging. Omdat ik nauw betrokken ben geweest bij Het Baken meen ik dat het nu tijd is dit te doen. Wat bracht iemand er in 1949 toe, die zich in hart en nieren Fries voelde (en nog wel voelt) zijn geboorte streek te verlaten en zich te vestigen aan de an dere kant van de afsluitdijk Wel, als je in die tijd, toen het woord 'samenwonen' nog onbekend was, reeds enkele jaren meerderjarig en ongeveer even zo lang verloofd was, en meende dat het zo langzamerhand tijd werd om in het bekende bootje te stappen, doemde er een levensgroot probleem op en wel dit: Waar vinden we een huis Nu komt een ongeluk zelden alleen en dat was toen, gelukkig voor ons, met problemen evenzo: er waren mensen die met andere problemen worstelden en soms gelukte het om eikaars problemen op te lossen. Niet alleen de huizen waren schaars in de naoorlogse jaren, ook de onderwijzers. Dit laatste had gemaakt dat ik enkele jaren had gewerkt aan de school, waar van mijn vader hoofd was Om even te helpen was dit natuurlijk wel leuk, om 131

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 135