27 maart. Bruinvisschen. Klagen de visschers op de Zuiderzee veel over last door zeehonden veroor zaakt, de haringvisschers van Den Helder klagen niet minder over de talrij ke scholen bruinvisschen die in de zeegaten en nabij de kust groote slach ting aanrichten onder de haringen. Naar men berekenen kan, worden er jaarlijks millioenen haringen door de even snelle als vraatzuchtige bruinvis schen buit gemaakt. Over leegvissen van de zee gesproken 1 april Oudorp. Er heeft zich eene commissie samengesteld voor de aan staande kroningsfeesten. Aan haar zal een subsidie worden verleend uit de gemeentekas. 6 april Te Broek op Langendijk, waar sedert eenige jaren de Chr. Gere formeerden en de Gereformeerden zijn vereenigd in eene gemeente, is ver leden week het buiten gebruik gestelde kerkgebouw der eerstgenoemde, in eene bijeenkomst der leden in het gebouw zelf, verkocht met de bijbe- hoorende pastorie en tuin welke tezamen ruim j 6.000,- opbrachten. Het verkochte gebotiw is het eigendom geworden van eenige leden der vroe gere Chr. Geref. gemeente, die zich niet met de samensmelting konden ver eenigen en daarom hunne godsdienstoefeningen hielden eerst in eene schuur, later in een van hout opgetrokken kerkje. Een wetsvoorstel tot invoering van de LEERPLICHT riep 'gemoeds bezwaren' op bij A R- gezinden en R - Katholieken omdat zij hun kinderen niet naar een Openbare school wilden sturen en bij degenen, die tegen de koepokinenting waren, omdat alleen ingeente kinderen tot de school werden toegelaten Enkele gemeentebesturen uit de regio schreven een brief naar de 2e Kamer Zij voorzagen dat invoering van de Leerplicht meer kosten zou meebrengen: meer personeel, meer en grotere klaslokalen e.d. en verzochten om bij een evt aanname van deze wet tegelijk te besluiten dat het Rijk de meerdere kosten voor zijn rekening zou nemen, omdat de gemeenten dit niet konden opvangen, zij hadden nu al moeite om aan hun zware verplichtingen te vol doen 114

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 118