20 februari. Brongas. In Heerhugowaard waren pogingen om brongas te winnen succesrijk geweest. Vandaar dat ook in het Geestmerambacht werd getracht om eenzelfde resultaat te bereiken Zoals notaris Duker uit Zuid- Scharwoude. Hij had een nortonpomp laten slaan om drinkwater te krijgen. Water kreeg hij, maar het was niet te drinken vanwege het aanwezige gas Dit bracht hem op het idee in zijn tuin twee putten te laten graven om bron gas te winnen. Uit de buizen kwam inderdaad gas, maar te weinig. De geza menlijke opbrengst was niet eens voldoende voor slechts een behoorlijke verlichting. Van Texel kwam het bericht dat men daar door de ijsvoorraad heen was en er vanwege de zachte winter geen nieuw ijs was beschikbaar gekomen. Zou men vandaar de komende zomer vis kunnen verzenden naar het vaste land, dan moesten er eerst blokken ijs uit Noorwegen worden gehaald 27 Februari St. Pancras. Werd reeds het vorige jaar alhier voor 't eerst een proef genomen met het kweeken van tabak, thans, nu deeze met succes is bekroond geworden zal men op grootere schaal met het verbouwen dier plant voortgaan. Op deeze wijze hoopt men vrij wat winst te behaalen, grooter dan die de groententeelt oplevert. 27 Februari Broek op Langendijk. Door oneenigheid tusschen de Directie der te openen tramverbinding Alkmaar - Oudkarspel en de Vennootschap "De Toevoerlijn", die zich het stichten van eene spoorlijn tot het vervoeren der Langedijker groenten naar het station Heerhugowaard ten doel stelt, zal, naar men verneemt, laatst genoemde maatschappij liquideren. De spoorlijn Alkmaar-Den Helder was reeds aanwezig, niet de aftakking naar de veiling te Broek. De kool moest vanaf de veiling per schip naar de bij het station Heerhugowaard staande spoorwagens worden gebracht. Indien er een tram zou gaan rijden vanaf Alkmaar via Pancras en Broek naar Lange- dijk, was het probleem ook opgelost Vermoedelijk was er voor het tramplan, waardoor naast de veiling ook de dorpen werden ontsloten, meer aanhang te vinden dan voor de aanleg van een spoorlijn naar H.H Waard en was dit de aanleiding voor "De Toevoerlijn" zichzelf op te heffen. Zoals be kend werd de veiling, hoewel iets anders, meer geholpen op de manier van de Toevoerlijn en vond de ontsluiting van de dorpen plaats door autobussen. 111

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 115