42 En wat werd het lot van West - Friesland en meer in het bijzonder dat van Vroonen en zijn inwoners Het is hierboven al gezegd, de slag bij Vroonen betekende het definitieve einde van elke aspiratie in de richting van een autonome Westfriese staat. Het wachten was slechts op het vonnis dat de graaf van Holland zou wijzen, met betrekking tot de vele delicten gepleegd tegen de met Floris V gesloten verdragen. Die uitspraak kwam van Jan van Henegouwen, ongeveer een week nadat deze het bestuur over Holland, Zeeland en West-Friesland had overgenomen, maar nog vóór het overlijden van de jonge Jan Er bestaan met betrekking tot het vonnis in totaal drie oorkonden, alle gedateerd 7 november 1299 In één ervan erkennen raad, schepenen en gemeenten van West-Friesland hun jegens graaf Jan I van Holland gepleegde misdrijven en onderwerpen zich aan het vonnis dat Jan van Avesnes hierover zal wijzen. De oorkonde vangt aan met de, in de middeleeuwen in dit soort gevallen gebruikelijke, dramatische bekentenis Een tweede oorkonde bevat het eigenlijke, door Jan van Avesnes gewezen, vonnis. De hoofdstraf is een boete van 18000 Hollandse ponden, in delen te betalen over een totale periode van vier jaar. Om enig gevoel te krijgen voor dat bedrag: de totale inkomsten van Floris V over het jaar 1281 bedroegen 21000 Hollandse ponden Een formidabele boete dus, waaraan een aantal met name genoemde dorpen - waaronder Vroonen - niet hoefden mee te betalen Dat laatste overigens om zeer uiteenlopende redenen "Wi raet, scepene ende ghemeente van al Westvrieslant maken cont allen lieden, dat van der groeter mesdaet die wi mesdaen hebben alse van den wighe (strijd) die wi tieghens hem vochten te Vroene, ende van dat wi sine huse braken

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 174