30 Een gelegenheid daarvoor werd snel gevonden in een krijgstocht tegen de rebellerende Westfriezen Niet alleen gaf het recente verleden al voldoende reden tot ingrijpen; ook kwam het bericht dat de erfvijanden van het Hollandse huis nu ook nog weigerden Jan I als een echte zoon van Floris te erkennen. De Westfriezen waren dus kennelijk definitief teruggekeerd naar hun aloude opstandigheid. Die terugkeer wordt door de Procurator - met weinig warme gevoelens voor de Westfriezen - toegelicht met de woorden: "sicut canis ad vomitum", ofwel als een hond naar zijn braaksel! De Raad greep deze kans onmiddellijk aan en liet de graaf heervaart gebieden tegen de opstandelingen met als verzamelplaats, opvallend genoeg: Alkmaar. Wéér Alkmaar en niet de in de laatste tijd gebezigde landingsplaatsen aan de oostkust, wéér als in vroegere tijden een poging om via de hooggelegen geestgronden achter Alkmaar in West - Friesland te penetreren. De keuze zal bepaald zijn door het feit dat Floris' dwangburchten tussen Alkmaar en de genoemde geestgronden nog niet in de handen van de Westfriezen waren gevallen. Op de transen van Torenburg, Middelburg en Nieuwenburg wapperde onveranderlijk de grafelijke banier en bovendien stond het lichaam van Floris V nog steeds in de kerk van Alkmaar opgebaard! En de Westfriezen? Die waren, naar uit de kronieken blijkt, zoals altijd tijdig op de hoogte van de tegen hen gerichte aanvalsplannen, iets dat gezien de tijd die men destijds voor realisatie van een geboden heervaart nodig had ook niet zo verwonderlijk was Bovendien beschikten de Westfriezen over een sterke interne organisatie voor het treffen van tegenmaatregelen Maar dit keer was de uitkomst van het overleg tussen de ambachten zeer verrassend en op het eerste gezicht eigenlijk onbegrijpelijk. Deze keer niet de geliefkoosde tactiek van het landinwaarts (beter is misschien "water inwaarts") lokken van de tegenstander om vervolgens bij verrassing aan te vallen en daarna weer snel terug te trekken en gereed voor een volgende overval zodra de omstandigheden zich daarvoor leenden. Neen, de Westfriezen besloten zich op de Vroonergeest te verzamelen voor een reguliere veldslag, een finale en totale confrontatie met het Hollands/Zeeuwse leger.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 162