25 In Zeeland is inmiddels een conflict ontstaan tussen Wolfert van Borselen en de stad Middelburg. Wolfert, wiens kasteel Sandenburch eveneens op Walcheren is gelegen (bij Veere), heeft het beleg geslagen voor Middelburg, een stad die altijd trouw aan Floris V was gebleven, ook in de tijd toen veel Zeeuwse edelen onder leiding van Wolfert in onmin leefden met Floris en de zijde van de graaf van Vlaanderen hadden gekozen Hier heeft Jan van Avesnes meer succes, hij wordt door beide partijen erkend als tijdelijke beschermer van de graafschappen en slaagt erin het conflict bij te leggen De graaf blijft enige tijd in Middelburg en dat niet alleen om Zeeuwse zaken te regelen, ook de Westfriese opstand (met name het beleg van het kasteel bij Medemblik) heeft een hoge prioriteit. De Zeeuwen beloven Jan van Avesnes mankracht te zullen leveren (twee man per hevene, een Zeeuwse landmaat) voor een krijgstocht naar West-Friesland, te houden na Nieuwjaarsdag. Daarna vertrekt de graaf naar Holland om zich verder op deze krijgstocht toe te rusten Inmiddels is de deputatie voor de beraadslagingen op 11 november te St-Edmunds, naar Engeland vertrokken. We kennen de leden van die afVaardiging niet, het is echter aannemelijk dat het dezelfden zijn die, op 7 januari 1297 te Ipswich, het huwelijk van Jan I met Edwards dochter Elisabeth bijwoonden en waartoe o a behoorden: Jan van Renesse, Dirk van Brederode, Willem- en Gerard van Egmond en Jan van Teilingen. Ik neem zelfs aan dat de deputatie de gehele periode in Engeland is gebleven, getuige ook de Procurator, die schrijft: De Engelse koning zal ongetwijfeld de tijd benut hebben om zich te de steun van de aanwezige Hollandse en Zeeuwse edelen te verwerven en met hen plannen te bespreken om de nog steeds in Holland aanwezige Graaf van Henegouwen het hoofd te bieden De Procurator weet zelfs te melden dat Edward Dirk van Brederode tot voogd van de jonge Hollandse graaf benoemde! De Engelse koning voegt aan het gezelschap nog twee gevolmachtigden toe alvorens dit op 20 januari 1297 uit Harwich vertrekt Nog vóór hun vertrek vaardigt Graaf Jan een oorkonde uit waarin hij de Engelse koning belooft na "Als de Hollanders dan in Engeland langh vertoefden met verlies van tijdt....

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 157