ook aan vrouwelijke nakomelingen kon worden toegewezen. In het laatste geval was de kans aanzienlijk groter dat het leen in de familie bleef en dat was dus zeer in het voordeel van de leenman. Het kwam ook voor dat een leenheer een oorspronkelijk "kwaad" leen als beloning, voor door een leenman verleende bijzondere diensten, onversterfelijk verklaarde In onze Vroonen- geschiedenis komt daarvan nog een prachtig voor beeld ter sprake, zij het dat toen de beloning al werd "gegeven" voor dat de dienst werd verleend! Genoeg nu over bronnen en achtergronden, we gaan in het volgende hoofdstuk over tot de geschiedschrijving en nemen de draad op in het jaar 1248 West - Friesland tart Rooms-koning Willem II In het jaar 1248 gebeurt iets zeer opmerkelijks: Willem II, graaf van het relatief bescheiden graafschap Holland wordt in Aken tot Rooms-koning gekroond, dat wil zeggen koning van het machtige Duitse rijk, dit nadat hij al een jaar eerder door de Duitse keurvorsten en met instemming van de paus was gekozen De dan pas 21-jarige Willem was de vijftiende graaf van een dynastie die reeds vanaf het einde van de negende eeuw het bewind voerde aan de Noordzeekust; een graafschap dat zich in de loop der eeuwen uitbreidde en zich in Willems tijd uitstrekte van de Maas tot aan het Vlie (een zeegat ten westen van Terschelling) Willem die dan de top van de feodale pyramide heeft bereikt is geen gemakkelijk heerschap Zelfs Melis Stoke, groot vereerder van de dynastie, moet in zijn kroniek erkennen dat Willem behalve een zeer moedig (stout), ook een hardvochtig (wreed) en driftig (fel) Heer was. En met: gaf Melis aan dat er met deze jonge Hollandse graaf op de Duitse troon niet te spotten viel. Willem die uiteraard veel in Duitsland vertoeft, verwaarloost echter zijn eigen graafschap niet Ondermeer heeft hij daar, evenals al zijn voorgangers, te maken met het probleem van de Westfriezen. 7 "Hoech dragende was hi en stout sere Sodat hi hiet der here here

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 139