4 en ten onder brengen van de Westfriezen zal het duidelijk zijn dat Melis Stoke, die uitgebreid verslag doet van de strijd van zijn broodheer tegen de Westfriezen, daarvoor bepaald niet de meest objectieve bron is. Maar middeleeuwse bronnen zijn schaars en Melis Stoke was een tijdgenoot van het gebeurde rond de verwoesting van Vroonen en in die zin voor ons dus onmisbaar. Bovendien kunnen we kronieken onderling vergelijken en uit zulke vergelijkingen wordt ons beeld van het gebeurde toch op zijn minst helderder Een tweede, voor ons van groot belang zijnde kroniek is die welke bekend staat onder de naam "kroniek van Wilhelmus Procurator." Willem dus, was aanvankelijk kapelaan op het kasteel van de Brederodes in Santpoort (waarvan de ruïne tegenwoordig nog te bezoeken is) en trad later als monnik in het klooster van Egmond, waar hij -vertelt hij zelf- de functie van procurator (=beheerder van de stoffelijke aangelegenheden) bekleedde. In tegenstelling tot Melis Stoke die in de volkstaal schreef bediende Willem zich van het Latijn en ving in 1322 aan zijn kroniek te schrijven terwijl Stoke de zijne in 1305 liet eindigen. Wat Willems objectiviteit betreft, in 1322 was zijn kasteel- en broodheer Dirk II van Brederode, een zeer invloedrijke edelman die mogelijk bij de moord op Floris V was betrokken, maar zeker een zeer belangrijke rol speelde in de periode tussen de moord op Floris en de slag bij Vroonen. Het zal geen verwondering wekken dat Willem in zijn kroniek Dirk van Brederode bij herhaling een "zeer rechtschapen ridder" noemt en schrijft dat hij oorkonden gelezen heeft waarin verklaard wordt dat de heer van Brederode onschuldig is aan de moord op de graaf! Wiens brood men eet Tot zover de voor ons belangrijkste kronieken, er zijn er meer waaraan we informatie ontleend hebben. U kunt ze vinden in de literatuurlijst aan het eind van dit relaas. Naast de kronieken, beschikken we gelukkig nóg over een zeer belangrijke informatiebron, namelijk de oorkonden In de middeleeuwen waren oorkonden op perkament vastgelegde (en door betrokkenen gezegelde) getuigenissen betreffende aangelegenheden van juridische aard. Daarvan zijn er, o wonder, vele honderden betreffende het graafschap Holland, in de periode rond Floris V, bewaard gebleven. Ze vormen ongetwijfeld onze meest betrouwbare bron van informatie. De inhoud van de oorkonden had betrekking op tal van zaken zoals bij voorbeeld

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 136