- 91 - OUD WAPEN VAN SINT - PANCRAS Enige tijd geleden maakte mevr. Stierp uit Oudorp de werkgroep genealogie opmerkzaam op een tot nu toe onbekend wapen van Sint-Pancras Deze informatie bevindt zich in het archief van Alkmaar en maakt melding van een wapen, dat zich bevond in een raam, noordelijk van de preekstoel in de kerk van Sint- Pancras. Mogelijk was dit een gebrandschilderd raam. Verder volgde een beschrijving van het wapen en een kleine tekening. Hiernaast ziet U het wapen dat volgens deze aanwijzingen is gete kend. Mogelijk is het wapen een alliantie tussen het oude wapen van Vrone en het huis van Bourgondië. Links ziet U een halve adelaar van het wapen van Vrone en rechts vijf leliën van het Bourgondische wapen. Als jaartal wordt 1488 gemeld, het jaar waarin St.Pancras een zelfstandige parochie werd en het huis van Bourgondië hun vaste patroonheer werd. Vanaf die tijd viel Sint- Pancras onder het gezag van de baljuw van Nieuburgh in Oudorp. Wanneer het gebrandschilderde raam uit de kerk is verdwenenis niet bekend. Mogelijk zijn de ramen tijdens de beeldenstorm vernield en later dicht gemetseld. Tijdens de restauratie in de vijftiger jaren zijn de ramen weer open gebroken en werden de glas-in-lood-ramen weer in ere hersteld In 1990 werd een gebrandschilderde afbeelding van het huidige wapen van Sint-Pancrasdat toegekend werd op 14 juli 1818, in een van de kerkramen aangebracht. Henk Beens. Geraadpleegde literatuur o.a. 'Springlevend Oudorp' van B. Voets. En met dank aan mevr. Stierp en de werkgroep genealogie

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 93