- 81 - Verder worden nog de Egmonden, Warmenhuizen en Harenkarspel genoemd als plaatsen die in aanmerking kwamen voor een strafvermindering. Andere dorpen, waaronder Oudkarspel deden een poging om dit te krijgen, maar van hen werd gezegd dat ze daarvoor niet in aanmerking kwamen, Sint-Pancras heeft ook dat niet geprobeerd. Bronnen Velius: Chronyck van de Stadt van Hoorn Boomkamp: Alkmaar en zijne geschiedenis Hantveste ende priveleges van Kennemerland en gevolch. Wortel: Alkmaar ende coramocie van 't Casenbroot (vanwege en tengevolge van de verhuizing van het regionaal archief van Alkmaar kon ik alle door Wortel genoemde archiefstuk ken niet in handen krijgen) prof. F.Hugenholz: Het kaas en broodvolk B.M.G.H. jrg'81 (1967) JScheurkogel Het kaas- en broodspel B.M.G.N. jrg'94 (1979) - o - De heer A.Wester zond de hieronder staande 'ATTESTATIE RAKENDE DE NIEUWE WAGEin. Als een overbrugging tussen het vorige artikel en deze uit 1557 stammende Attestatie, het volgende: Vanwege hun aandeel in de 'Casenbroot commotie' raakte de Alkmaarse schutterij in 1429 het recht van de Wage kwijt. Het lijkt er op dat ze eerder dit recht verkregen, omdat de een of andere graaf hen wilde belonen voor verleend dienstbetoon. Als dank mochten zij de Waag beheren en de vergoeding, die elke gebruiker van de Waag moest betalen, in de schutterskas storten. ATTESTATIE Wij Bartholomeus van Tevlinqen. Balliu van der Nijenburch, Adriaen Aerntsz van der Aer. Schout tot

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 83