erfpachtrechten en waagrechten e.d. werden vervallen verklaard en gingen terug naar de vorst. priveleges e.d. moesten ingeleverd worden. Er moesten 100 personen komen, aan te wijzen door Albrecht, die vervolgens zou zeggen, wat met deze lieden moest gebeuren. (Tevens uit Alkmaar nog 25 man) ogenblikkenjk moest de Westfriese bevolking een boete betalen van 6000 Andries-guldens(Alkmaar werd met 2600.= beboet). '''alle artillery ende bosschen", het toenmalige geschut, moest worden ingeleverd. 'Aan de nabestaanden van Claes van Ruyven, de vermoorde schout van Haarlem, en aan de nabestaanden van de andere omgebrachte mensen, moest een soort smartegeld worden betaald. Tevens moest alles wat was vernield, aan hen worden vergoed. Ook het huis van Claes Corf en de daarbij behorende inboedel mogst worden vergoed. 'Voor elk bestaand huis moest jaarlijks 2 stuivers haardgeld worden betaald (in Alkmaar gold 3 stuivers per woning), een straf die ten eeuwigen dage bleef gelden. De boekhouding van de haardgeldbetaling over 1493 is bewaard gebleven. Hierin wordt o.a. vermeld dat de schepen Theeuz Reynkens onder eede had verklaard dat er in Sint-Pancras toen 74 woningen stonden en hij vermeldde daarbij van elk huis de bewoner. Als nummer 71 en 72 noemt hij resp. Jan de pastoer en des costers huys". Indien deze bewonerslijst op dezelfde manier werd samen gesteld als men dat later deed: Langs de Benedenweg, beginnend bij het meest zuidelijke huis naar het Noordeinde, Kerkplein en Twuyverweg, dan zou de pastoor gewoond kunnen hebben op de plaats waar nu de hervormde pastorie staat. Uit het feit dat St.Pancras meedeelde in de straf van het haardgeld, kan worden opgemaakt dat onze toenmalige dorpelingen deel uitmaakten van het kaas-en-brood-volk. Dit blijkt ook uit het volgende: Enkhuizen deelde niet mee in de straffen, want het nam niet deel aan de opstand. Van een aantal plaatsen uit de buurt van Enkhuizen, o.a. Grootebroek, Ooster- en Westerblokker, Hem en meer met name genoemde dorpen, wordt meegedeeld dat ze niet zoveel hebben misdaan als de andere dorpen en daarom lichtere straf kregen. (Hun strafvermindering moest door de anderen worden bijbetaald.) - 80 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 82