- 79 - ende verclaert alle sijne guden (goederen) verbeurt tegen mijn allergenadichsten Heer, den 5e dach in Juny anno 1492'' Werden de leiders tot een afschrikwekkend voorbeeld gesteld, ook de anderen werden gestraft- ledereen moest verklaren dat vanwege de grote misdaden, bedreven tegen de vorst, hij lijf en goed had verbeurd en deze moesten inleveren bij de hertog Albrecht van Saksen, zodat hij met het leven en het bezit van iedere opstandeling kon doen, wat hij wou. Toen ieder dit had onderschreven verklaarde Albrecht grootmoedig dat hij hiermee wilde volstaan en hun leven en bezit terugschonk. Hij zal gedacht hebben: als ik deze kale kippen slacht, mis ik ook hun eieren. Toch vond deze 'genadige heer' dat het gewone volk niet geheel ongestraft kon blijven. Voor hen had hij het volgende in petto: - Alkmaar moest de stadsmuren, poorten, versterkin gen, torens e.d. slechten en zo een open stad worden. De plattelanders waren verplicht Alkmaar bij dit karwei te helpen. (Hierdoor was Alkmaar enige jaren later een gemakkelijke prooi voor Friezen en Gelderen.) Verder waren de straffen voor Alkmaar en voor de Westfriezen bijna gelijk. Voor de Westfriezen gold: 150 persoonen blootshoofds, barrevoets, ongegort, elck met een wit stockjen in sijn hant, sonder eenige weeren over hem hebbende'' moesten verschijnen voor het verblijf van hertog Albrecht in Haarlem 'ende mijn genaden heeren van Saxen bidden ootmoedelijck op haer knyen mijn genaden heeren om ghenaden en gratie van haer misdaet, stellende haer lijve in handen mijns genaden heer voorscreven om gecorrigert te sijn als 't behoiren sal, beloven in toekomende tijden van gelijcke niet meer te doene, maer voirtaen ghoede ghetrouwe ondersaten te wesen ende te blijhven Tegelijk met de 150 plattelanders moesten er 25 Alkmaarders komen om hetzelfde te doen. schoutambten, sluisrechten, visserijrechten,

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 81