- 78 - Volgens tijdgenoten sneuvelden velen van de verliezende partij, waaronder "vele en goede en rijcke mannen van Alcraaer"Ergens las ik het getal 232. Anderen werden gevangen genomen en tot de laatste groep behoorde ook de Alkmaarder Walich Dircx. Spoedig na de nederlaag bij Heemskerk zonden Kenneraers en Westfriezen bericht van overgave naar Albrecht van Saksen STRAFFEN De gevangen genomen leiders, zoals Reyer Claes, Vrederick Han en Walich Dircx kwamen op het schavot terecht. Van een enkele werd niets meer gehoord, zoals de Bergense schout Anton Willems. Het is mogelijk dat hij wist te ontkomen naar Friesland. Ergens wordt vermeld dat een aantal van de opstandelingen zich ophielden in het Friese Workum. Van de ge-executeerden zijn de vonnissen bewaard gebleven. In dat van Walich Dircx staat onder meer: in den name van ende vanwegen mijn aldergenadichsten Heere, de Roemsche Coninck, Keiser van Oestenrijckenz. enz. Vervolgens worden zijn verklaringen opgenomen omtrent zijn deelname aan het verzet tegen de betaling van het ruitergeld, het aanzetten tot meer georganiseerd verzet, de overvallen op Haarlem en Leiden en de moord op Claes van Ruyven. En dan gaat het verder met: 'den voirscreven Walich Dircx alias van Brederode, ter cause van de voirscreven misdaden ende exessen gheconderaneert (veroordeelt) ende condemneeren mits deesen verbeurt te hebben sijn lijf (=leven) ende dat hij gheleyt ende op een horde gesleept sal worden rontomme dat Sandt (aan het Sandt, nu de Grote Markt, stond achter het stadhuis, waarin hij Van Ruiven had gedood) ende daerna ghebrocht ende ghestelt op dat scavot, gherecht sal worden mitten swaerde, sijn hoeft ghestelt sal wesen op eene staecke uyt ende op de Cruyspoirte daer hij ende meer andere inne gecommen sijn (dus nog een plaats van misdaad)ende dat sijn lichaera gheleyt sal wesen op een radt buyten derselver poirte,

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 80