- 74 - Enkele Alkmaarse vroede vaderen begon dit te verdrieten. In het geheim werden enkele afgezanten gezonden naar stadhouder Jan van Egmondt met de boodschap: Kom over en help ons. Want vonden deze Alkmaarders het werd hoog tijd dat enkele raddraaiers eens een toontje lager leerden zingen en ook zou het geen kwaad kunnen, als er enkele leden van de Vroedschap zouden worden ontslagen. Zodra Jan van Egmondt het Alkmaarse verzoek had ontvangen, trok hij met een leger uit Den Haag langs het strand naar zijn kasteel in Egmond. Zijn plan was om van daaruit bij verrassing Alkmaar in te nemen. Dit plan mislukte. Er is een verhaal over een Alkmaars priester, die kennis had gekregen van de aanvalsplannen, waarop deze geestelijke de leiders van de ka^s-en-brood-knechten wist te waarschuwen voor de bedoelingen van Jan van Egmondt. In ieder geval wisten de rebellen op de een of andere manier van de beraamde overval. Op hun beurt trachtten zij de stadhouder te verrassen. Toen Jan van Egmond voor Alkmaar kwam, vond hij de poort gesloten en werd hem vanuit de stad geen hulp verleend, iets waarop hij wel had gerekend. Wel werd gewaarschuwd voor de casenbrootknechtendie met hun leger van achteren wilden overvallen (zij hadden Alkmaar via een andere poort verlaten en maakten een omtrekkende beweging) Ternauwernood wist Jan van Egmond zich uit de fuik te redden, waarin hij was gezwommen. Hij zag zich genoodzaakt om enkele kanonen achter te laten. De Alkmaarders bepaald niet vriendelijk gedenkend, keerde hij eind april terug naar Den Haag om daar verslag uit te brengen over hetgeen hem was overkomen. In verzet gekomen Pancrassers uit 1969. Jaap de Vries roept op om de Alkmaarse annexatie-poging nooit te nemen, want "Wij willen als mens leven en niet als nummer". Twee foto's afgebeeld in de Alkmaarse Courant 14 jan.1969 van een protest-bijeenkomst in de 'zaal van Kuilman'.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 76