- 71 - Wanneer iets duur en schaars is, wordt wel eens geprobeerd om zelf datgeen te verbouwen, wat men nodig heeft, (in de oorlog 1940-1945 kweekten velen hun eigen tabak.) Het lijkt er op dat de 'koe-boeren' probeerden, toen het graan zo schaars en duur was, ook in eigen behoefte te gaan voorzien. En ook nu weer deed de graaf zijn best ook hier zijn inkomsten uit te persen, hetgeen blijkt uit een bericht van 1492 dat de rentmeester van West-Friesland er toch vooral op toe moest zien "dat mijns genadichen heeren recht hebbent worde in 't cooren dat-ter gesaijt wort op-ter wallen ende canten van den slootten in den bag-gairt Bagger-aardeslik)die de landluyden aldaer up haelen ende mit cooren besaijen". Veel plattelanders waren niet terug gegaan naar hun respectievelijke dorpen maar bleven zich ophouden in de stad, hetzij Alkmaar of Hoorn. Thuis viel niets meer te verliezen. Het leek wel of de mentaliteit van de "vreemdelingen" steeds slechter werd. Rijkere stedelingen werden onder druk gezet hun te eten te geven. "Sij dwongen de burger haer te voeden en gingen vrijelijck in de huysen daer het haer geliefde, setten haer maer neer en dan mosten de lieden eten en drincken voort halen. Als sij ghegeten hadden deden sij niet dan wandelen om de stadt"Zo vertelde Velius, was de gang van zaken in Hoorn. In Alkmaar ging het weinig anders. Er waren veel "scamele gesellen, die niet en hadden te verliesen" binnen de poorte Een van de raddraaiers was de Alkmaarder Reyer Claesz. Deze vertelde later aan zijn rechters dat er toen eerst drie van zijn kameraden naar de Heren van het Stadhuis waren gegaan met de boodschap: "Wij hebben niets te eten en jullie moeten ons wat voedsel geven, graan of brood, alles is welkom". Toen deze poging niets opleverde "is hij raitten anderen gegaen naer 't Begijnhof in Alcmaer, aldaer een van henluyden over die muer clorame ende liet die andere in 't doester voirscreven, ende als hij ende sijn ghesellen in 't doester waren, hebben sij aldaer eten en drincken genomen tegen den danck ende wille van 't voirscreven doester. Hierna heeft hij hem Reyer mede gevoecht met de rebellen".

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 73