Ook in Hoorn was het onrustig. Opstandige boeren zwierven door de stad. Ze slaakten dezelfde kreten als men in Alkmaar deed die kunnen worden samengevat in een vertwijfeld: 'Het leven wordt ons onmogelijk gemaakt' en het wraakzuchtige 'We vechten ons liever dood'! Het leek of men in Den Haag even schrok van de Westfriese verzetsuitbarstingen. Vanuit Haarlem probeerde men te bemiddelen: Afgezanten beloofden aan de opstandige boeren, dat zij in Den Haag voor hen een goed woordje zouden doen. Tevens wisten ze Jan van Egmondt over te halen zijn tocht te staken en de gevangen genomen boer vrij te laten. De adempauze was van korte duur. De soldaten van Maximiliaan moesten hun soldij ontvangen. Opnieuw werden de duimschroeven aangedraaid. Begin juni werd in alle Westfriese dorpen en steden een bevelschrift van het Hof van Holland bekend gemaakt: Het ruitergeld moest betaald worden, deed men dit niet, dan zou bij de executie het eigendom van de weigeraar in beslag worden genomen. Deze bekendmaking werkte als olie op het vuur. Een van de rebellerende boeren, die naar Hoorn waren getrokken, was de uit Opmeer afkomstige Vredrick Han. Hij wierp zich op als leider van de revolutie en wilde allereerst dat het blokhuis van Hoorn (een soort versterkte gevangenis) geslecht zou worden. Hij wist met dreigementen de raad van Hoorn onder druk te zetten: "Ghij sult dat blockhuys omme werpen ofte wij sullen u van boven uyt werpen!" Tegen dit geweld niet bestand, zwichtte de raad van Hoorn en ook de Raad van Holland gaf "om quader te verhoeden" toestemming het blokhuis af te breken. Ook de jaren 1490 en 1491 waren slecht. Opnieuw was het erg nat, waardoor er weinig groeide en wat wel was gegroeid, was slecht van kwaliteit. Van armoe moesten de boeren hun vee afslachten en opeten, geld om dit vee te vervangen, hadden ze niet. De slechte oogsten en de oorlogsomstandigheden maakten de levensmiddelen extra duur, zo duur dat "Veel menschen door noot onnatuerlijcke dingen moesten eeten als draf en Raepsaets-coecken en diergelijcke beestenvoeder meer en droncken niet dan water toe" (Velius) - 70 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 72