De Hoornse geschiedschrijver Velius klaagde dat het weer in 1483 en 1484 zo guur en nat was "dat men naulijc den Somer van den Winter onderscheyden conde". Het graan verrotte, het gras in de weilanden werd vertrapt, veel vee werd ziek en stierf, de levensmiddelen werden duur. Tegelijk had men te kampen met overstromingen: In slechte tijden werd wel eens vergeten voldoende zorg te besteden aan de waterkeringen. Geldersen en Friezen stroopten de Zuiderzee af. In het Marsdiep lag een stel zeerovers, afkomstig uit het door de Hoeksen veroverde Sluis. Zo probeerden zij de Hollandse graven te bestoken. Piraten op de Zuiderzee en in het Marsdiep: geen wonder dat handel en visserij bijna stil lagen. Het graan werd duurder, andere levensmiddelen stegen naar verhouding en de verdiensten werden minder. Toch moesten de belastingen aan de. graaf worden opgebracht. En het klooster van Egmond vroeg ook het zijne: Oudorp moest daaraan de tienden betalen. Op zijn beurt vroeg de kerk van Oudorp van iedere Pancrasser boer een deel van zijn graanoogst. De Pancrassers probeerden hier onderuit te komen door te stellen: "Wij horen kerkelijk allang niet meer onder Oudorp, we zijn met Koedijk een zelfstandige kerk gaan vormen"; ze hadden geen succes. ER BROEIT EEN OPSTAND. Erg berucht bij Alkmaarders en plattelanders was Claes Corf. Hij woonde aan de Langestraat, waar nu het Hoge Huys is. Een rijk en meedogenloos man. Dijkgraaf van Geestmerambacht en rentmeester van de toen regerende vorst Maxirailiaan van Oostenrijk. Gehaat om de manier, waarop hij de belastingen inde. Het volgende voorval kan dat iets verduidelijken: Keizer Maxirailiaan had eens direct geld nodig. Hij loste dit op door belangstellenden te vragen om voor een periode van tien jaar de pacht van het land van Vroon te kopen. Claes Corf had berekend dat wanneer hij hiervoor 1200.= bood, hij dit geld ruimschoots van de pachters terug kon vorderen. De boeren moesten dan opbrengen: 1200.= een fikse rente een royale vergoeding voor het innen van de pacht. - 66 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 68