ontlastte, zoodat velen, die in de open bak-wagens plaats moesten nemen, doornat thuis kwamen. Toch waren allen hoogst voldaan over het genoegen, dat ze gesmaakt hadden en ieder ging met een prijsje, getrokken uit een tombola zonder nieten, huiswaarts. De oudere leerlingen hadden in Augustus een uitstapje gemaakt, waar onder andere de diergaarde was bezocht' 1492 HET KAAS - EN BROODVOLK. WAT VOORAF GING Na een lange periode van oorlog en geweld was een betere tijd aangebroken: Hoeksen en Kabeljauwsen schenen eindelijk genoeg te hebben van hun onderlinge strijd. Tevergeefs had Jacoba van Beieren zich verdedigd tegen de aanslagen, die haar neef Filips van Bourgondië op haar landen deed. In de strijd tussen Jacoba en Filips hadden Geestmerarabacht en Alkmaar partij gekozen voor Jacoba. Bij de vrede kwam dit hen duur te staan. Door de nieuwe vorst, die vaak Filips de Goede werd genoemd, werden ze fors beboet. Alkmaar vanwege zijn zware misdrijven "alle hunne poirten, muyren ende vesten nederwerpen ende slegten gelijc des aerden..." Dit gebeurde in 1426, maar reeds in 1455 werd alles afgekocht bij de Pardonbrief. Filips had geld nodig. West-Friesland moest dit mee opbrengen en in ruil daarvoor gaf Filips een aantal gunsten en voorrechten. In de Pardonbrief worden ook de Langedijker dorpen, Koedijk en Sint-Pancras met name genoemd. Zodra Filips zijn macht in deze streken had gevestigd, kwam West-Friesland tot redelijke bloei. De Zuiderzeesteden maakten met de handel (o.a. op de Oostzeelanden) goede winsten en ook de visserij bracht flink geld in het laatje. - 64 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 66