Buiten, maar ook in ons land heerste cholera. De courant meldde: 'De Aziatische cholera nadert'. Omdat men bang was voor besmetting, moesten de kramers, alvorens ze hier begonnen te venten, eerst bewijzen dat ze de voorafgaande dertig dagen geen plaatsen hadden bezocht, waar cholera heerste. Het publiek werd aangeraden om toch vooral goed drinkwater te gebruiken. Toen het in juni zo droog werd en er gebrek aan drinkwater kwam, schreef de pers dat in het belang van een goede drinkwatervoorziening ook grote gebouwen, als kerken, een drinkwaterbak behoorden te hebben, waarvan ieder vrijelijk gebruik moest kunnen maken Tevens drong de pers erop aan dat het Geneeskundig Staatstoezicht zou voorschrijven dat er bij iedere woning een drinkwaterbak van een bepaalde afmeting zou moeten zijn. De mensen werden gewaarschuwd voor vervuilde sloten en mesthopen Elders nam men proeven met geneesmiddelen, waarmee cholera kon worden bedwongen. Gerapporteerd werd dat het gebruik van dranken met salol, creoline, creosool, zoutzuur, melkzuur, zwavelzuur, chlorinewater of morfine weinig baat gaven. Lavementen hielpen iets, evenals onderhuidse inspuitingen met opgelost keukenzout, kamfer of morfine. Toch was de eindconclusie dat er tegen cholera nog geen goed middel was gevonden en men zou blijven zoeken naar een medicijn, dat de ziektekiemen wel, maar de andere levensverrichtingen van het lichaam niet vernietigde. Bij alle angst en zorg meldde de courant ook een sensatie-artikel Een Amerikaanse journalist, Stan Hope genaamd, liet zich eerst thuis behandelen tegen cholera en reisde vervolgens naar Hamburg, waar de cholera al heel wat slachtoffers had gemaakt. Hierover vertelde de courant: 'Den dag bracht hij door met het vervoeren van zieken naar de speciale bedden voor cholera-lijdersDes nachts stierven in de zaal, waar hij te bed lag, zijne vier buren, twee links en twee rechts. - 60 - ZIEKTE EN ZEER

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 62