De Alkmaarsche Courant hamerde er nogal eens op: 'De suikeracciins moet afgeschaft worden. Dan komt er ook handel in buitenlandse suiker. Meer handel betekent meer welvaart. De fiskale bepalingen maken nu de buiten landse suikerhandel onmogelijk! Suiker is zowel een genot- als voedingsmiddel met grote voedingswaarde. Nu is de suiker zo duur dat in een huishouden de suikerpot angstvallig wordt bewaakt. Evenwel valt in verreweg de meeste gezinnen - en dat is even waar als bedroevend - in het geheel geen suiker te bewaren'. Geregeld meldde de courant dat de DIAKENEN een EXTRA BEDELING hadden gehouden, welke nogal eens werd vooraf gegaan door een OMMEGANG (huis-aan-huis-collecte) In Koedijk gebeurde dit half maart nog en hiervan meldde de courant: 'Hier in Koedijk heerst vrij veel armoede onder de arbeiders. Dezen hebben geen inkomen, doordat ze werkloos zijn. Pas wanneer alle ijs uit de sloot is verdwenen, valt er voor hen weer iets te verdienen'. Ook was de pers verontwaardigd over de zoutacciins 'Van elke 10 cent, die in de winkel voor zout moet worden betaald, gaan er 61/2 naar de schatkist' (door de eerste levensbehoeften zo zwaar te belasten moest de arme man een flink deel van de staatslast dragen) Een aardig bericht, waarin tevens de armoede uit die tijd werd getekend, stond in de courant van 10 juli: Koedijk. 'De oudjes J.Ruyter en C.Middelbeek waren onlangs 45 jaar getrouwd. Een buurman besloot iets te doen voor dit nooddruftig oud paartje en hield voor hen een rondgang bij de in gezetenen. Hierdoor kon de wel erg leege linnenkast worden opgevuld. Ook werden enkele versleten geriefelijkheden vernieuwd. Het bed kan ze voortaan weer beter verwarmen. Tenslotte bleef wat geld over om ook de maag in de feestvreugde te laten delen'. - 54- - ARMOEDE

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 56