-53 - De keur is gedateerd 23 mei 1690. Steeds trachtte de overheid het gokken te beteugelen. Het zou mogelijk zijn dat de bakkers rond Medemblik eerder ook om koek liet dobbelen, maar dit later veranderden in een soort sjoelspel, zo het gokelement vervangend door een behendigheid. UIT DE AIiKMAARSCHE COURANT van 100 JAAR GELEDEN Ongetwijfeld is de onderstaande gebeurtenis, zoals deze tot ons komt door middel van een tweetal berichten uit de Alkmaarsche Courant, een druk besproken onderwerp geweest op de 'Pancrasser beurs'. In de nacht van 22 op 23 maart werd ingebroken bij mevrouw TRIJNTJE PAARDEBOSCH, de weduwe van DIRK SMIT. (Ze woonde in een boerderij aan de Benedenweg, ongeveer op de plaats waar nu de Helling begint. De inbrekers, waarvan men later voetstappen vond van resp. 24 en 31 cm. lengte, maakte eerst een luik open. Daarna vernielden ze een vensterruit en zo wisten ze de kamer binnen te komen. Het kabinet in de woonkamer w^d opengebroken en hieruit werd ontvreemd: - ongeveer 1500.= aan bankbiljetten, - een zwart buideltje met totaal 250.= aan zilvergeld De weduwe Smit en haar beide medebewoners sliepen de slaap des gerusten en vernamen niet het minste onraad. De krant laat ons in het onzekere of men de daders wist te achterhalen. Begin maart meldde de Koedijker correspondent: 'Het laatste wintertje is in minder goede aarde gevallen, al is het op goede aarde terecht gekomen. Vooral de arbeiders-stand ondervindt de naweeën dezer Februari-grilDe slooten zijn nog steeds te veel bezet met ijs om te kunnen 'slikken'. En het rietbosch, dat anders zooveel handen werk kan verschaffen, was eerst te veel besneeuwd. Daarna was het 's morgens te veel berijpt en eindelijk ontbreekt de wind om het overtollige water te kunnen uitmalen Ook menig boer had een slechten winter door de botziekte, die of zijne schapen deed sterven of ze sterk in waarde verminderde en herstel extra krachtig voer eischte

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 55