Volgens oude bakkers uit Medemblik en omgeving werd bij hen het koeksmakken heel anders gespeeld. Via het museum 'De Oude Bakkerij' te Medemblik hoorde ik hun verhaal. Dat luidde: - Het koeksmakken is een heel oud gebruik, misschien wel vier eeuwen oud. Men heeft er alleen in West-Friesland nog weet van. Dit zou erop kunnen wijzen, dat het hier alleen of hier het langst is gedaan. De bakkers organiseerden het op 6 december. De prijzen bestonden uit de nog niet verkochte Sint Nicolaas-productenHet werd vooral gespeeld door armere mensen; de rijken plachten er niet aan deel te nemen. Het werd als volgt gespeeld: De bakker trok een krijtlijn, dwars over de vloer van de gehele bakkerij. Nadat je een bepaalde inzet had betaald, mocht je je geluk beproeven. Je kreeg een soort grote sjoelschijf en die schijf moest je vanaf een bepaald punt op de krijtlijn tot stil stand laten komen. Indien de schijf de lijn maar enigszins raakte, had je de van te voren afgespro ken prijs gewonnen. Om te weten of dit spel ook buiten Noord-Holland werd gespeeld vroeg ik mijn 97 jaar oude schoonvader of hij hier ook kennis van had. Hij herinnerde zich uit zijn Friese geboortedorp alleen dat men vroeger wel om bakkerij-producten dobbelde. Om iets te winnen moest je een van te voren vastgesteld aantal ogen gooien. Waarom verbood men dit spel hier in 1848? De notulen laten ons er naar gissen. Vermoedelijk was dit om goklustigen tegen zichzelf te beschermen. Enkele stuivers waren voor een arbeidersgezin, waar per dag 0,75 werd verdiend, een fors bedrag. Vaak werd in de plaatselijke verordeningen het dobbelen langs de weg verboden. In de gemeenteraad van Sint- Pancras drongen raadsleden er wel eens op aan, dat de veldwachter toch vooral streng toezicht op het dobbelen langs de weg moest uitoefenen. Een oude keur (verordening) bewaard in Noord-Scharwoude zei o.a. "dat hem niemant sal vervorderen soo wel binnen- als buytenluyden op kermissen ofte anderen dagen geen koeck te werpen ofte nae koeck te werpen met spelinge, weddinge ofte andersins diergelijcke. - 52-

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 54