Uitvoerige raadsverslagen verlangden burgemeester Klaas Duif en zijn tijdgenoten niet. In enkele korte zinnetjes werd het besprokene vastgelegd. Deze notulen lezend wekken ze de indruk dat de raad bijeen kwam om de gemeentebegroting en de hoogte van de plaatselijke belastingen te bespreken. Niet erg interessante lectuur. Totdat ik in de notulen van 23 november 1848 iets las waarvan ik dacht: Wat mag dat nou toch zijn geweest? Ogenschijnlijk leken de notulen net als alle andere. In moeilijk leesbaar schrift geschreven. Kort werd meegedeeld dat G.Bakker afwezig was en eerdere notulen gelezen en goedgekeurd, (de voorlezing ervan heeft geen twee minuten in beslag genomen).Daarna werd er rekening gedaan van huurontvangsten van het gemeente- en arm- voogdijland. Tot zover was alles net als anders. Maar daarna werd vervolgd met: 'Besloten dat dit jaar voor het laatst het koeksmakken zal plaats hebben en dan nog in de week. Dat het spelen op Kersttijd van nu af geheel is afgeschaft en dat de bakker verpligt zal zijn zijne smakkersavond in de week te houden Navraag leerde me dat koeksmakken een oud spel was, waaraan men tegen betaling kon deelnemen. Het werd gespeeld met twee dobbelstenen en een zogenaamd smakbord. De dobbelstenen moesten met kracht tegen de opstaande rand van het bord worden gegooid (gesmakt) en met het spel viel koek te winnen. Vaak werd het tijdens de kermis gespeeld, maar het werd ook wel bij speciale gelegenheden door bakkers georganiseerd. Aanvankelijk werd ik niet veel wijzer. Omdat dit spel hier vroeger, zowel tijdens de kermis als bij bakkers werd gespeeld, wilde ik toch graag wat meer bi j zonderheden Enkele artikeltjes uit tijdschriften als 'De Speelwagen' en 'Oud en Nieuw West-Friesland* aangevuld met mondelinge en andere gegevens, leverden het volgende: - 50 - KOEK SMAKKEN

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 52