Wel ging hij uit van de gedachte dat niet iedereen kiesrecht behoorde te hebben, maar alleen de mannelijke personen, die tenminste een bepaald bedrag aan belastingen betaalden. 9 September 1851 vonden er voor het eerst verkiezingen plaats. De gehele raad moest aftreden. Voor de verkiezing vroeg de commissaris of men hem zo spoedig mogelijk na de verkiezingsdag wilde melden of er tijdens de verkiezing nog bijzonderheden hadden plaatsgevonden. Tevens waarschuwde hij de betrokkenen er toch vooral goed op toe te zien dat er geen omkoping of iets dergelijks geschiedde, waardoor de stemming niet tot zijn recht zou komen. Het leek wel of hij hier niet helemaal gerust op was. En hoe gerust zouden Klaas Duif en de zijnen zijn geweest? Vermoedelijk hebben ze de uitslag met vertrouwen tegemoet gezien onder het motto 'ons kent ons Van de omstreeks 400 inwoners waren er in Sint-Pancras zeker 26 stemgerechtigd. Niet iedereen maakte gebruik van dit verkregen recht, want slechts 20 mensen brachten hun stem uit. De uitslag was: Klaas Duif 20 stemmen Klaas Ploeger 19 Cornelis Spaan 20 Cornelis Groen Dzn 19 Dirk Smit 18 Cornelis Schuytemaker 18 Dirk Hartenberg 20 Jan Booy Czn 2 Arie Kok 1 stem Cornelis Groen Yzn 1 Pieter Booy 1 Maarten Visscher 1 Na afloop van de raadsverkiezingen kon aan Haarlem worden bericht dat alles hier goed en ordelijk was verlopen. Er waren geen bijzonderheden geweest, noch was er met omkoping of overreding gewerkt. En bijna triomfantelijk voegde men hieraan toe: En dat is geen wonder want in onze gemeente bestaat geen partijgeest, dat blijkt ook uit de algemeenheid waarmee de vroegere bestuurders werden gekozen. - 44 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 46