Regelmatig keren dezelfde onderwerpen terug: - het nazien en goedkeuren van de rekening der armvoogden - het opmaken van de personele omslag - de rekening van de erfpachten - het vaststellen van de gemeentebegroting - het benoemen van een stierenleider en van hooiste- kers (de laatsten moesten het hooi op broei contro leren) - het benoemen van raadsleden. Om de twee jaar trad een derde deel van de raadsleden af. Enkele maanden voor die tijd van aftreden stelde de burgemeester dit aan de orde. De raad stuurde dan een brief naar Gedeputeerde Staten met de mededeling dat volgens reglement voor plattelandsgemeenten per 1 januari a.s. de raadsleden Jacöb Kleyenburg en Cornelis Groen moesten aftreden en dat tevens Dirk Nol, niet als raadslid maar wel als assessor moest aftreden. Omdat de heren alle vereisten bezaten en niet vielen in de door de wet genoemde uitsluitingen, had de raad besloten om hen her te benoemen en werden Gedeputeerde Staten uitgenodigd dit met hun goedkeuring te staven. Van elke kandidaat werd steeds een Staat van Inlichtingen bijgesloten. Klaas Duif moest o.a. op 1 januari 1850 aftreden als burgemeester en als raadslid. Ook hij werd voor een volgende periode ingehuurd. Uit de voor hem opgemaakte Staat van Inlichtingen valt op te maken dat hij in 1809 werd geboren te Sint-Pancras en daar als landman wonende was, dat hij gehuwd was en 7 kinderen had en dat zijn neven-betrekking burgemeester-secretaris was. Niemand die enige moeilijkheid omtrent zijn herbenoeming verwachtte en deze kwam dan ook vlot af. En zo ging het raadsleven voort. Totdat. In zekere zin kan worden gezegd dat door de aardappelziekte van 1845 (zie KLIN 6) er een einde kwam aan het burgemeesterschap van Klaas Duif. Door de aardappelziekte werd het leven voor de arme man erg duur. Vooral toen in de jaren na 1845 de aardappelziekte weer in vrij hevige mate toesloeg. (Hier werden veel vroege aardappelen verbouwd en de ziekte trof meestal de latere soorten) -42 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 44