-41 - te stellen, maar die betrekking op te dragen aan een persoon, hen en hunne gemeente geheel vreemd, elders woonachtig en zelfs geene eigendommen of andere bezittingen in de gemeente hebbende, welke hem eenigermate zouden regtigen om daarop zijne aanspraak van voor deze betrekking in aanmerking te komen, te vestigen" Met klem werd er op aangedrongen bij Zijne Majesteit om zoiets toch niet te doen. Stel je voor een vreemdeling, "die geen enkelen cent aan dorps of andere lasten bijdraagt. Nee, Sire, zoiets is in strijd met de bepaling dat een burgemeester in zijn gemeente moet wonen. Duidelijk spraken ze nogmaals hun voorkeur uit voor Klaas Duif, want "dezelve Klaas Duif is een der grootste landeigenaars in de gemeente, er algemeen gezien en bemind, zooals zijne ouders het steeds mogten zijn". Inderdaad was Klaas Duif in hun ogen de kandidaat voor het burgemeesterschap: - Stamde hij niet uit de regentenfamilie Duif? Was zijn vader Jan Duif hier geen schepen (lid van het dorpsbestuur) geweest en tevens kerkeraadslid? - Was oud-oom Claes hier niet lange tijd schout? (In diverse acten tussen 1801 en 1810 tekent Claes Duif als schout. Vermoedelijk was hij hier tot 1812 schout, toen werden Sint-PancrasBroek en Oudorp bij Keizerlijk decreet van Napoleon op één gemeen telijke hoop geveegd.) - Was Klaas Duif ook niet de neef van de overleden burgemeester Simon Schuytemaker? - Voeg daarbij dat hij een van de rijkste, zo niet de rijkste burger van de gemeente was. - Was hij ook niet de hoogst aangeslagene in de plaatselijke belastingen? Koning Willem II gaf gehoor aan het verzoekschrift: Klaas Duif werd hier burgemeester. Jammer dat de aanwezige papieren weinig over zijn optreden als burgemeester vertellen. Voorzover bekend, stammen de eerste raadsnotulen van Sint-Pancras uit 1844. Daarin wordt Klaas Duif genoemd als burgemeester, en had hij naast zich als assessoren Klaas Ploeger en Dirk Nol en als raadsleden Cornelis Groen, Jacob Kleyenburg, Jan Berkhouwer en Gerrit Bakker. De notulen zijn erg kort en geven alleen de onderwerpen aan, waarmee de raad zich onledig hield.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 43