- 40 - In kleinere gemeenten, zoals Sint-Pancraswas de burgemeester tevens secretaris. Voor het ambt van burgemeester-secretaris kreeg Klaas Duif een jaarlijkse vergoeding van 250.= (In die tijd verdienden de meeste arbeiders minder) De wethouders, toen assessoren genoemd kregen, evenals de gewone raadsleden, geen vergoeding of presentiegeld. De gemeenteontvanger (vaak was dit de schoolmeester, die tevens het meeste schrijfwerk verrichtte voor de burgemeester-secretaris) kreeg voor het ontvangerschap 5% van de gemeente-inkomsten, hetgeen hier werd berekend op 75.=. Op het platteland was de burgemeester tevens raadslid, anders gezegd: de raad bestond uit zeven personen en deze zeven personen kozen uit hun midden een voorzitter, de burgemeester. Tot 1825 werd de burgemeester vaak schout genoemd. Hierna werd de titel burgemeester algemeen. In 1825 werd eveneens bepaald dat de Koning een burgemeesterskeus moest bekrachtigen. Op 6 februari 1842 overleed de Pancrasser burgemeester Simon SchuytemakerVia de ambachtsheer lieten de notabelen van het dorp aan de Koning weten, dat zij een goede burgemeester op het oog hadden, namelijk Klaas Duif Het duurde lang eer de benoeming van Klaas Duif afkwam. Ongerust werd men toen het gerucht ging dat Z.M. de Koning niet Klaas Duif maar een ander, een niet- Pancrasser, tot burgemeester wilde benoemen. De raadsleden, gesteund door de Nederlandse hervormde predikant ds. Berkhout, zonden een gezamenlijk verzoekschrift naar de Koning om dit kwaad te verhoeden. Hierin vermeldden ze o.a. dat ze Klaas Duif hadden voorgedragen als opvolger van de geliefde burgemeester Simon Schuytemaker, omdat ze hem heel bekwaam en geschikt vonden voor de functie en ze niet anders verwachtten dan dat aan hun voordracht gevolg zou worden gegeven. Maar nu hoorden ze een gerucht en naar het scheen een niet geheel ongegrond gerucht "dat aan der ondergetekenden wensch vermoedelijk geen gevolg zou worden gegeven door niet alleen de gezegden Klaas Duif niet als Burgemeester en Secretaris hunner gemeente aan

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 42