Officieel wist Duif nog van niets en zolang hij zelf geen ontslagbrief had ontvangen, beschouwde hij zich als de burgemeester van Sint-Pancras en dus ook als voorzitter van de pas geopende raadsvergadering. Het notulenboek vermeldt deze gebeurtenis in bijna dezelfde bewoordingen, vertelt verder niets over het 'hoe' of 'waarom' van de door de courant vermelde burgemeesterswisseling Vandaar dat ik heb geprobeerd iets meer aan de weet te komen over dit door Klaas Duif beslist niet gewenste ontslag Het werd me duidelijk dat de gemeenteraden in die tijd op een heel andere manier tot stand kwamen als tegenwoordig. Lang werden raadsleden niet gekozen, maar kwamen ze op hun stoel omdat ze staraden uit een familie, die behoorden tot de gegoede klasse. Of ze kwamen uit een geslacht waarvan werd verwacht dat dit raadsleden leverde Dus niet omdat iemand een zekere bekwaamheid had of zich wilde inzetten voor de gemeenschap. Was dit wel zo, dan was het mooi meegenomen. Maar in feite werd men raadslid omdat men een bepaalde naam droeg, zoals hier Klaver, SchuytemakerBooy, Bakker en Duif. Kwam er een vacature in de raad dan beraadden de andere raadsleden zich op de vraag hoe die vacature het best kon worden opgevuld. Zodra ze een kandidaat wisten, dan werd zijn naam doorgegeven aan de ambachtsheer, die op zijn beurt de kandidaat voordroeg en regel was dat dan vanuit Haarlem de voorgedragen kandidaat werd benoemd. Was iemand eenmaal raadslid, dan bleef hij dit totdat hij er genoeg van had en bedankte. Deed hij dit laatste niet, dan hield hij zitting in de raad tot zijn dood toe. Wel moest ieder raadslid na een bepaalde periode aftreden, maar hij was dan terstond weer benoembaar. De andere raadsleden droegen steevast de aftredende voor om herbenoemd te worden, hetgeen zonder mankeren geschiedde, waarop de raad in de oude en vertrouwde samenstelling weer verder ging. Een burgemeester werd eveneens door de raadsleden gekozen en daarna door de ambachtsheer voorgedragen voor een benoeming en ook dit was meestal een benoeming voor het leven. - 39 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 41