Met name de inwoners van Vronen, die niet alleen onder danen waren maar ook de eigendommen van de graaf bewoon den en bewerkten, en dus in dubbel opzicht ontrouw waren geweest, moesten voor hun daden boeten. Later kregen zij toestemming vanuit hun ballingoord Koedijk terug te keren naar het 'vroonland', waar zij hun kerk, gewijd aan Sint Pancras, enkele kilometers meer naar het noorden herbouwden. De legende van de 'stad' Vronen en het verraad van burgemeester Phoebus is waarschijnlijk in de 15e eeuw ontstaan, toen veel plaatsen zich een grootser verleden wensten dan zij in werkelijkheid hadden gehad. Frits David Zeiler KLAAS DUIF burgemeester te Sint-Pancras van 1842 - 31 mei 1852 en van 1 jan.1862 - 30 sept.- 1863 "Ik kan er niet uitkomen", verzuchtte Maarten Ooievaar uit Broek op Langedijk, eerder CH-raadslid in Langedijk, toen hij de notulen van de Pancrasser raad bestudeerde, "het lijkt wel of er een reorganisatie is van de gemeenteraden." "En het is een beetje vreemd dat de gehele raad is afgetreden, ik ben dat in die tijd nooit tegen gekomen. Of heeft er een bijzondere gebeurtenis plaats gehad, bijvoorbeeld verleggen van de grenzen?" Op het eerste gezicht is het ook vreemd. Want direct nadat hij de raadsvergadering van 15 mei 1852 had geopend vertelde burgemeester Klaas Duif de aanwezige raadsleden in de courant te hebben gelezen dat Zijne Majesteit de Koning hem als burgemeester had ontslagen en de heer J.de Boer had herbenoemd als burgemeester van Broek op Langedijk en tevens als burgemeester van Sint- Pancras -38 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 40