Vaak waren de akkertjes met rietschuttingen omgeven om de kou zoveel mogelijk te keren. Bij het koolplanten werd ruimschoots gebruik gemaakt van kinderarbeid. Met het aangeven van planten kon 50 tot 60 cent worden verdiend, in veel gezinnen een welkome bijverdienste. Soms probeerden Pancrasser bouwers, die nog ruimte in hun 'boet' hadden, om elders kool te kopen, waar men niet in staat was om deze de winter over te bewaren. Zij verkochtten deze kool dan in het volgende voorjaar. De ervaring leerde dat men beslist niet meer dan 20.= voor een snees kool moest betalen, omdat het anders door de bijkomende kosten van vervoer en bewaren geen lonend gebeuren meer was. In tijden wanneer de koolbouw weinig verdienste bracht, probeerden men wel eens andere teelten. Zo nam men hier proeven met schorseneren en suikerbieten. Over het algemeen leverden deze proefnemingen weinig op. FRIESLAND. KENNEMERDAND EN VRONEN'. Samenvatting van de op 20 november 1991 te Sint—Pancras gehouden lezing. Wie zich met de vroege geschiedenis van een stad, dorp of streek bezighoudt, heeft meestal maar weinig directe, schriftelijke bronnen tot zijn beschikking. Vóór de 12de eeuw zijn deze zelfs uiterst schaars; van wat tussen de 12de en de 16de eeuw is geproduceerd is veel verdwenen of vernietigd. Wat over is, moet kritisch worden bekeken. Objectief zijn de bronnen zelden. Er kan sprake zijn van sjablonen, literaire gemeenplaatsen of stereotype voorstellingen. Berichten kunnen eenzijdig of partijdig zijn. Zelfs vervalsingen of pure fantasieverhalen komen veelvuldig voor. Er zijn echter middelen om het schaarse en vaak onbetrouwbare schriftelijke materiaal aan te vullen en te corrigeren. De bodemkunde en de historische geografie leren ons, hoe het landschap door natuurlijke processen werd opgebouwd en welk stempel de mens er vervolgens op heeft gedrukt. - 35 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 37