- 34 - De kolen worden als kogelstapels netjes op elkander gelegd, zoodat de breedte van het bovenvlak van deze stapel iets minder is dan die van het ondervlak. Eiken dag is de landbouwer met zijne knechts in de schuren om zijn waar na te zien en voor rotten te bewaren. Vochtig weer doet de buitenste bladeren van de kool spoedig tot rotting overgaan. Elk rot plekje wordt met een zeer scherp mesje uitgesne den. De snee doo het blad mag niet te diep zijn, daar anders de andere bladeren worden beschadigd en spoedig zouden bederven. De tuinder heeft in dit koolafbladen eene groote handigheid verkregen. De afgesneden bladeren worden tot veevoeder aangewend. Omdat de kleine vensters der schuren weinig licht doorlaten, branden er doorgaans van den morgen tot den avond lampen. Als het flink vriest houdt het 'koolafbladen' grootendeels op. Dè kool wordt dan goed afgedekt om bevriezen te voorkomen. Geheel bevroren kool, 'bok' gevroren zegt men hier, is weinig waard. De smaak ervan is weg en een onaangename geur vult het vertrek waar ze gestoofd wordt. Het is moeilijk 'bok' gevroren kool van andere te onder scheiden. Bij verkoop worden bevroren kolen natuurlijk 'uitgeschoten' en niet betaald. De tuinder probeert zijn kool dikwijls tot ver in het voorjaar vast te houden, soms tot midden April, om een goeden prijs te kunnen bedingen. De kool, die in het najaar wordt afgeleverd, is voor het meerendeel afkomstig van meer noordelijk wonende boeren, die er niet op ingericht zijn, hun waar gedurende de winter te bewaren Ook kool van nieuw land afkomstig, zoogenaamde 'groetkool', kan niet bewaard worden en moet daarom ook in het najaar van de hand worden gedaan. De aflevering van groenten is in den winter soms zeer moeilijk door het bevriezen der vaarten, die naar de stations Noordscharwoude en Heerhugowaard leiden. Met ijsbrekers tracht men het water open te houden, soms moet er een vaargeul gehakt worden, wat doorgaans elk ingezetene voor zijn perceel doet. Lange tijd was Sint-Pancras bekend om de vroege kool (vooral rode welke men toen Utrechtse noemde)die hier werd geteeld. Onder honderden broeiramen werden planten gekweekt, die in april werden uitgezet in de koude grond.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 36