- 19 - Door de bedijking van de Heerhugowaard kwamen de huizen en schuren van de Butterhuizen in de nieuwe polder te liggen. De ringdijk en de ringvaart kwamen in de lengte door het gebied van de Beverkoog waardoor een belangrijke oppervlakte land werd vergraven, terwijl bovendien het meeste land door de ringvaart van de huizen was afgesneden. Een voordeel was dat het land in de nieuwe polder ook van de bemaling kon profiteren. Het voormalige buitendijke rietland kon daardoor gemakkelijk tot goed bruikbaar land worden gemaakt. Ook het land ten westen van de ringvaart is echter nog ongeveer gedurende drie eeuwen bij de boerderijen aan de overzijde in gebruik gebleven. We kunnen ons het ongerief voorstellen als we bedenken dat het vee ieder voorjaar en iedere herfst met een praam over de ringvaart moest worden gebracht. Terwijl ook hooi en mest aan de ene zijde van de ringvaart in de praam moest worden geladen om het er aan de andere kant weer uit te halen voor verder transport. Ook voor de zorg en het melken van het vee moest dagelijks meerdere raaien worden overgevaren. Pas in veel later tijd hebben de eigenaren een brug over de ringsloot laten maken voor de eerder beschreven transporten. Er kon met wagens over de brug worden gereden. De boerderijen die ook na de bedijking van de Heerhugowaard tot de gemeente Sint-Pancras bleven behoren hadden, langs de omstreeks 1663 gegraven zand- vaart, een voetpad naar het dorp. Ligging en oppervlakte in 1832. De oudste kadastrale gegevens laten nog duidelijk de oorspronkelijke ligging van de Beverkoog zien. In de gemeente Sint-Pancras: Binnen de Heerhugowaard 3 huizen met erven, tuinen en weiland 10.27.90 ha. Ten westen van de ringsloot wei-, hooi en rietland 27.64.40 Totaal onder Sint-Pancras 37.92.30 ha. In de gemeente Koedijk: Dijk en rietland Totaal 3.09.00 ha.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 21