- 17 - Blijkbaar heeft er kort daarna een deling plaatsgevonden want op 22 oktober 1783 verkocht Willem Pater uit de Butterhuizen een huismanswoning met 9 morgen wei- en 3 morgen rietland staande aan de Boterhuyzen gelegen in de Heerhugowaard en Beverkoog. Alles onder de bannen van Sint-Pancras en belast met een erfpacht ten behoeve van het dorp Sint-Pancras. Op 7 januari 1805 verkochten de kinderen van Jan Bijl een huis en erf op de Butterhuizen met nog haar halve portie weiland, groot 22 geers, 8 snees en 2 roeden, welke in compagnie zijn met de Heer van Wassenaar, heer van Opdam. Uit deze en de volgende akte gedateerd 25 juni 1805 blijkt duidelijk dat de familie van Wassenaar nog steeds eigenaar was van de helft van de landerijen. In volgende transportakten, betreffende huizen en land aan de Butterhuizen en de Beverkoog, gedateerd 27 november 1809 en 1 juli 1810 wordt nog eens omschreven dat het huis niet maar het land wel in compagnie is met de heer van Wassenaar. In 1832, bij de invoering van het kadaster, blijkt de naam Wassenaar bij de landerijen onder de gemeente Sint- Pancras niet meer voor te komen. Het riet- en weiland van de vroegere Beverkoog, gelegen in de gemeenten Koedijk en Oudorp, is dan nog steeds ongedeeld eigendom van de eigenaren van de drie boerderijen aan de Butterhuizen en van de familie van Wassenaar. Bewoning op de Beverkoog. later genoemd de Butterhuizen. Het is moeilijk om vast te stellen in welk jaar de eerste huizen op de Beverkoog zijn gebouwd. Op de kaart van de Vroonlanden, die omstreeks 1530 werd gemaakt, komen op de Beverkoog nog geen huizen voor. Een jongere kaart, betreffende de toen nog onbedijkte Heerhugowaard, die tussen 1590 en 1625 moet zijn gemaakt, laat een viertal opstallen zien die tussen de Oosterdijk en het onbedijkte meer zijn gebouwd met daar bij de omschrijving Bevecooch. Een verkavelingskaart van de bedijkte Heerhugowaard, die kort na 1632 moet zijn gemaakt, vermeldt op dezelfde plaats vijf opstallen met daarbij de omschrijving Butterhuysen.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 19