Diederick van Groenesteyn is dan reeds overleden en zijn broer Willem de Ridder van Groenesteyn, wonende te Andelst in de Betuwe, is dan alleen eigenaar van de helft van de Beverkoog. Hij tranporteert dan de onverdeelde helft in 64 morgen land (van ouds genaamd de Bevercoge en nu de Butterhuysen, bestaande uit wei-, hooi- en rietland, gelegen in de bannen van Koedijk, Oudorp en Sint-Pancraswaarvan de wederhelft toebehoort aan de heer van Opdam) aan Poulus Cornelisz, Cornelis Garbrantsz en Jan Symontsz, allen wonende op de Butterhuysen, voor 3872.=. Het geheel is in Geest- merambacht belend met de Oosterdijk ten oosten en de Grafelijkheid van Holland ten westen, zuiden en noorden. In de Heerhugowaard belend de notsloot ten oosten, de ringdijk ten westen en Cornelis de Groot ten noorden. Het geheel is belast met een erfpacht van 2-12-0 ten behoeve van de Grafelijkheid en met, voor deze helft, 2-7-4 voor het jaarlijkse maalloon ten behoeve van Geestmerambacht Aan het slot van de akte is nog vermeld dat de huizen en verdere getimmerten reeds eigendom van de kopers zijn. De Beverkoog was hiermede voor de helft eigendom van de gebruikers en bewoners geworden. In 1716 wordt in de rekening van de Vroonlanden vermeld dat de erfpacht betaald is door Willem Bastiaansz Pater bij overlijden van Jacob Pitersz Pater, bij koop van Heer Jacob van Wassenaar, Heer van Opdam, Hensbroek etc.. Dat laatste was niet juist want de familie van Wassenaar was voor de helft eigenaar gebleven. Het land van de Beverkoog en de Butterhuizen was ook in 1773 nog ongedeeld. De helft was van de familie van Wassenaar en de andere helft was gezamenlijk eigendom van drie boeren. Op 28 augustus 1773 verkocht Willem Pietersz Klaver te Alkmaar aan Jan Aldertsz Pater, in de Heerhugowaard, een huis en erf aan de Butterhuizen met 1/6 part in 64 morgen wei- en rietland, doch onverdeeld, gelegen onder de bannen Koedijk, Sint-Pancras en Oudorp in totaal 1000.=. Een dergelijk transport vond plaats op 25 april 1778 waarbij Grietje Claas Paardebos, als weduwe van Sijmon Willemsz Pater, haar huis en erf en 1/6 in 64 morgen wei- en rietland overdraagt aan haar kinderen. - 16 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 18