- 15 - Jacob van Duivenvoorde het verkreeg bij transport van Joff. van den Bosche en Jan van Treslongh. Als in de periode 1662-1664 een zandvaart door de Beverkoog wordt gegraven blijkt de Beverkoog eigendom van Aemelie van Wassenaar (getrouwd met Johan van Merode) en Hendrik van Alckemadè van Berckenrode te zijn. Aemelia van Wassenaar overleed in 1666 kinderloos en haar deel zal toen in eigendom zijn overgegaan aan haar nichtje Agnes van Wassenaar die ongehuwd bleef, doch zich ook Vrouwe van Merode noemde. Zij trad in 1674 op bij een plan tot betere ontwatering van de Beverkoog en overleed in 1698. In 1676 werd de erfpacht betaald door Jacob van Wassenaar, baenderheer van en tot Wassenaar en Opdam, bij erfenis van Emilia van Wassenaar, bij erfenis van haar vader Jonckh. Jacob van Duvenvoirde. In 1686 is de erfpacht betaald door Jacob, baron van Wassenaar als erfgenaam van zijn vader, Jacob van Wassenaar. Toch is het onwaarschijnlijk dat deze heren van Wassenaar in die jaren de Beverkoog bezaten. Zij zullen de erfpacht hebben voldaan in opdracht van de werkelijke eigenaars. In 1620 en 1630 werd de erfpacht betaald door respectievelijk Willem I(s)brantsz en Jacob Speelder. Zij waren vermoedelijk pachters van de landerijen in de Beverkoog.De werkelijke eigenaars van de Beverkoog worden op 15 maart 1689 in een akte voor schouten en schepenen van Sint-PancrasKoedijk en Oudorp genoemd. Het zijn Hendryck van Alkemade van Berckenrode en Agnes van Wassenaar, ieder voor de helft. Hendryk van Alkemade transporteert daarbij aan de gebroeders Dyderick Johan Aelbrecht de ridder van Groenesteyn, Heere van Reynesteyn etc. en Willem Cornelis de ridder van Groenesteyn de helft in zekere percelen land van ouds genaamd de Bevercoge en nu de Butterhuyse, groot 64 morgen gelegen onder de bannen van Sint-Pancras, Koedijk en Oudorp. Een gedeelte van het verkochte lag buiten de Oosterdijk in Geestmerambacht en een ander deel binnen de ringdijk van de Heerhugowaard Gedeeltelijke verkoop aan de gebruikers. Op 4 december 1705 vindt\er^,weer een transport plaats voor schouten en schepenen van Sint-Pancras, Koedijk en Oudorp.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 17