JAARVERSLAG WERKGROEP VRONOLOGIE Het afgelopen jaar ging een oude wens in vervulling nl. het onderzoek van het zgn. 'oude kerkhof' aan de Bovenweg 201 te Sint-Pancras Als vereniging Oud Sint-Pancras schreven we in 1990 de gemeente reeds per brief dat het toen te koop staande perceel een historische plaats voor ons dorp is en we graag bij een eventuele verbouwing in de gelegenheid zouden komen er een archeologisch onderzoekje te doen. De nieuwe bewoners, de familie P.Ruys meldde zich echter spontaan in de afgelopen zomer bij ons aan, toen een familielid bij het omspitten van de voortuin divers menselijk bottenmateriaal tegenkwam. Nadere inspectie maakte duidelijk dat hier professionele aanpak zeer gewenst was. Na ruggespraak met de heer F.Diedrich, secretaris van de AWN (Archeologische Werkgroep Nederland) werd besloten om de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in te schakelen. Gelukkig werd er snel overeenstemming bereikt over het starten van een minitieus onderzoek in de voortuin van ca5 x 7 m. Gerard Alders van de ROB heeft vanaf 1 september t/m 1 december met diverse vrijwilligers, AWN leden uit Oudorp, Beverwijk en Sint-Pancras de opgravingen uitgevoerd. De voorlopige bevindingen. De opgraving heeft aangetoond dat het om een christelijke begraafplaats gaat, welke vermoedelijk reeds in de 9e eeuw in gebruik werd genomen en waarop tot en met de verwoesting van Vronen werd begraven. Dit valt op te maken uit de wijze van begraven: - met de schedel naar het westen en geen grafgiften - het spaarzaam gevonden aardewerkmateriaal (Badorf, Pingsdorfpaffrath, kogelpot) De graven lagen zeer dicht op elkaar en zijn verschillend van konstruktie geweest. Het meest uniek waren een aantal graven waar de 'kistwanden' bestonden uit kleitegels. Ook hebben de graven vermoedelijk geen bodem of deksel gehad. - 8 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 10