SIGNALEMENT van 7". -"/• Heeft de kinderziekte gehad in het jaar Is gevaccineerd geweest in het jaar X.Jy Religie AL, ^"Wjk Nom- mers. Bij hel Escadrtm oj> de Contröle REGEMENT DRAGONDERS. De bevordering is bevestigd met de handtekening van de commandant, een ritmeester. Op de volgende pagina lezen we wanneer en op welke wijze Herman, zo zal hij wel genoemd zijn, bij het korps is gekomen en welke bevorderingen hij gemaakt heeft. Op 2 april 1857 tekent hij vrijwillig, voor een periode van zes jaar, voor een loopbaan als dragonder, dus als infanterist die zich te paard voortbeweegt, maar te voet vecht. Na zijn opleiding wordt hij in september 1859 bevorderd tot appointé 1e klas) en op 16 mei 1860 tot korporaal. Het militaire leven bevalt hem kennelijk zo goed dat hij op 15 april 1862 voor twee jaar bijtekent. De volgende dag wordt hij bevorderd tot wacht meester. Op 22 september 1863 wordt hij ingedeeld bij het 4e eskadron van het le regiment dragonders en krijgt hij een nieuw zakboekje. In 1865 loopt zijn contract af en op 1 april van dat jaar verlaat hij de militaire dienst voorzien van een paspoort (ontslagbrief) en de twee gulden negentig en een halve cent die hij nog tegoed heeft van de lopende rekening van het 'kleedings- en reparatie fonds'. Op pagina 5 staat zijn signalement. Hier lezen we dat hij als zoon van Johannes Jacobus Numan en Anna Elizabeth Har brink, is geboren op 10 maart 1836 in Schagen waar hij woont tot hij in dienst gaat. Hij is 160 cm lang, heelt een ovaal gezicht, een breed voorhoofd, blauwe ogen een spitse neus en kin en een gewone mond. Zijn haar en wenkbrauwen zijn bruin. Over zijn gezondheid staat uitsluitend vermeld hij 1837 en in 1853 is gevaccineerd, vermoedelijk tegen de pokken. Hier vinden we ook een tabel met nummers waaronder hij terug te vinden is in de administratie van het eskadron, de con trole, het stamboek en het schuldboek. Mogelijk is met behulp van deze nummers meer informatie te vinden over zijn militaire loopbaan in oude militaire archieven. Pagina 6 en 7 zijn niet ingevuld en op pagina 8 begint de 'Loop- ende Rekening'. Op de linker pagina staan de uitgaven voor kle ding, schoeisel en werkzaamheden die hij laat verrichten, zoals het schoonmaken van zijn sabel en het poetsen van de schede. Op de rechter pagina staan de inkomsten die voornamelijk be staan uit inhoudingen op zijn soldij maar ook 14,5 cent per dag presentiegeld. Dit was kennelijk geld dat boven de soldij werd uitbetaald voor elke dag dat hij aanwezig was in de kazerne. Het werd per kwartaal (90 tot 92 dagen) uitbetaald. Uit de bedragen is op te maken dat hij geen dag heeft verzuimd. Aangezien hij maar twee jaar wachtmeester is geweest, waren er slechts acht pagina's nodig voor deze financiële administratie. Op pagina 15 staat de afsluitende verklaring dat Herman schul denvrij de dienst verlaten heeft. Het signalement van de eigenaar. Zoon van En van Geboren te U/.-. 3 Provincie Den .'S' AU.. ..-TGV Laatst gewoond te Provincie Lang 1 El palin, duim, streep. Aangezigt Voorhoofd Oogen Neus Mond Kin Haar Wenkbraauwen Merkbare teekenen A" 18 18,^r 18 18 18 Xï* yj* 7* Tf* XHO 2 9

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 9