Het Militaire zakboekje In maart vorig jaar ontving de vereniging van een familie in Ede een militair zakboekje. Zij waren dit tegengekomen bij het opruimen van de woning van een familielid dat kleiner ging wonen. Het zakboekje is in 1863 afgegeven aan de in Schagen geboren Hermanus Numan, geen familielid van onze redacteur Karei Numan. Aangezien de familie geen bestemming had voor deze vondst was men zo vriendelijk het boekje naar Schagen te sturen. Het boekje Het zakboekje is gedrukt bij de Militaire boekdrukker C.N. Teu- lings te 's-Hertogenbosch: het is 19 cm hoog en 12 cm breed. De 30 genummerde ingenaaide pagina's zijn voorzien van een blauwe kaft waarop aan de binnenzijde de gebruiksvoorschrif ten zijn aangebracht. Ter bescherming heeft het boekje een perkamenten stofomslag waaraan een touwtje is bevestigd om het dicht te binden. Op de voorzijde staat de naam van de eigenaar met daaronder zijn rang. Hier dus 'Numan, Hermanus' met daaronder 'wacht meester'. Op de binnenzijde van de kaft vinden we het: "Extract uit het Provisioneel Reglement van Administratie voor de Landmagt, van den l'Februarij 1819, Litt. I. Art. 48. Ieder Onder-Offtcier en Soldaat heeft zijn kleedings- en reparatie-fonds, dienende tevens tot algemeene en eenige rekening met denzelven. Art. 70. Er mag slechts ééne rekening met ieder man gehouden wor den, terwijl zijn kleedings- en reparatie-fonds, volgens het bepaalde bij art. 48, tevens tot algemeene en eenige rekening strekt; en het is uitdrukkelijk verboden om boven en behalve de uitgaven, die de me nage betreffen eenige korting of inhouding op de soldij te doen, zonder zulks in het tegoed te brengen van de rekening over het kleedings- en reparatie-fonds, waarop dan ook daarentegen alle betalingen worden gebragt, die voor rekening van de manschappen geschieden; de verte ringen in de menage eeniglijk daarvan uitgezonderd. Art. 244. leder Onder-Officier en Soldaat zal van een zakboekje zijn voorzien, waarin vooraan zijn naam, signalementen verder extract uit het stamboek zal zijn gesteld, en dat wijders bevatten zal een afschrift van zijne rekening in het kompagnie's-schuldboek, een staat van hetgene waaruit zijne kleeding en uitrusting moet bestaan, een driemaandelijksche staat van waarde van zijne kleeding-stukken en eene aantekening van het jaartal van ieder stuk van wapeningen ledergoed, waarvan hij is voorzien. Deze Zakboekjes mogen de manschappen nimmer worden afgeno men, en de noodige inschrijvingen in dezelve moeten steeds in hunne tegenwoordigheid geschieden. De inhoud Op pagina 1 lezen we dat wachtmeester Hermanus Numan op 24 september 1863 is ingedeeld bij het 4e Escadron van het le Dragonder van het 7e regiment in vol ornaat.

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 8