't Vierkant Jaap de Wit Boerenleven in de regio Schagen Vier eeuwen Stolpentijdperk 1560 - 1960 Ook de Boerderijenstichting Noord-Holland, 'Vrienden van de Stolp', kreeg een eerste exemplaar. De voorzitter sprak zijn dank uit en beklemtoonde hoe belangrijk het behoud en onderzoek van alle nog niet gesloopte boerderijen is. En als er toch tot sloop wordt overgegaan, is het belangrijk dat ook de stichting betrokken wordt bij wat er via de sloop te voorschijn komt. Deze stichting schonk Jaap en Nel de Wit een aquarel van Cornelis Bok met de voorstelling van een stolp, waaronder een groot rijm over de boerderij en het boerenleven. Ook dit rijm staat hier afgedrukt in een kader (op pag. 4). De aquarel is afkomstig uit de Zuid-Beemster. Ten slotte bood Jaap een eerste exemplaar aan de Stichting Cul tureel Erfgoed aan. Ook de woordvoerder van deze Stichting vertelde hoe beeldbepalend de nog overgebleven 5.000 stolpen zijn voor het Noord-Hollandse landschap, het piramidale land schap, zoals hij terecht zei. Immers, die piramides zijn uniek, niet alleen in den lande, maar ook in Europees perspectief Na afloop konden de aanwezigen hun hart ophalen aan het kopen van het boek en dat had op ruime wijze plaats. Het boek is groot, zwaar en werkelijk prachtig uitgevoerd. Het is zelfs mo gelijk het laatste boek dat de uitgeverij Pirola op de vrije markt brengt via de boekhandel, zoals de vertegenwoordiger van de uitgeverij vermeldde. Het boek telt zoals vermeld ruim 600 bladzijden en heeft een algemeen gedeelte over bestaan en werkzaamheden van de boerenstand door de eeuwen heen. Daarnaast is er een uiteenzetting over de verschillende types boerderij of stolp in Noord-Holland. Vervolgens komt de hoofdmoot, de bespreking per kadastrale sectie van alle boerderijen die in Schagen en omgeving stonden en staan. Verhalen, metingen, kenmerken en nog eens verhalen, doorspekt met tekeningen en foto's. Het is een lust om te lezen en lust voor het oog. We beleefden een gedenkwaardige middag daar in het Rijtui genmuseum, vlakbij het vierkant van het oude Vreeburg. Het resultaat van jaren noeste arbeid mag er wezen. Mooi in de middend stane ze vier pale, ieder an een kant verbonden deur een dikke balk zo geve ze mekaar een hand. Deer boven rust 't rieten dak deer onder skuilde mens en beist 't gereedskap en vezelt 't hooi zo heb 't heêl wat eêuwe weest. Opheden vind je in een stolp gien vee of hooibaal meer maar altoid zien je 't vierkant vier pale: sterk en groöt en sweer. Al kraakt of kreunt de boereplaas bai harde sturm of donderslag zai stane deer tot steun en stut as stoere wachters nacht en dag. Dat koik met eerbied nei 't vierkant zo onverwoestbaar sterk en trouw en dank de mense van weleer voor hullies werk an dut gebouw. Ina Broekhuizen-Slot 6 Karei Numan en Ruud van de Pol

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 6