Hij gaf aan de uitgever Pirola de mogelijkheid te vertellen hoe het boek van Jaap de Wit tot stand was gekomen. Alweer jaren geleden hadden Jaap en Nel een bezoek gebracht aan de uitgeverij om te vertellen dat er een boek in de maak was over de boerderijen in en om Schagen en of zij er belangstelling voor hadden om het uit te geven. Dat hadden ze. Maar... er kwamen twee andere boeken van Jaaps hand tussen. En vervolgens vroeg de uitgeverij nog om enig uitstel. Het resultaat mag er echter zijn. Ina Broekhuizen-Slot sprak, gekleed in haar West-Friese kostuum (zoals meer mensen toepasselijk op de bijeenkomst verschenen), namens het Westfries Genootschap haar vreugde uit over het verschijnen van dit boek. Het is een steun voor het behoud en het doorgeven van de geschiedenis van deze voor Noord-Holland en West-Friesland zo kenmerkende huisvesting van het boerenbedrijf Ze droeg een gedicht voor dat voor deze gelegenheid door haar was geschreven (zie het kader op pag. 6). Jaap de Wit vertelde vervolgens zelf hoe het idee voor het boek was ontstaan en hoe het in vele, vele jaren vorm had gekregen. Dankzij de medewerking van vele bewoners van boerderijen en hun bereidwilligheid om hem samen met zijn vrouw te woord te staan. Zij vertelden over de familiegeschiedenis en de ge schiedenis van de 'boerenplaas' zoals ze die via de overlevering kenden. Daarnaast bracht hij ontelbare bezoeken aan archieven en kadaster. Hij bestudeerde er vele akten van notarissen en transportakten, hij doorploegde oude verpondingsregisters en de registers van 'generale pachtinge' en dat bracht een grote hoeveelheid feiten en wetenswaardigheden aan het licht, die alle hun plek vonden in het boek. Een boek dat ruim 600 bladzijden telt en vele foto's, tekeningen (van De Wit zelf) en kaarten bevat. Vervolgens boodjaap het eerste exemplaar aan Ina Broekhui zen-Slot aan, als voorzitter van het Westfries Genootschap, daarmee beklemtonend waar voor hem het accent heeft gelegen in al die jaren: het West-Fries erfgoed, zoals dat ook in Schagen bewaard is gebleven en voor zover het daar stand hield. Jaap en Nel zijn nu in het bezit van een professionele kopie van deze aquarel van de hand van Cornelis Bok. 5

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 5