Uit de collectie van Boerderij en Rijtuigmuseum Vreeburg M n moeder vertelde me heel lang geleden eens dat de scholen gesloten werden als het buiten 86° was. Ik vond dat als klein jongetje een gek verhaal, want dan moest het wel heel erg warm zijn in vergelijking met je eigen temperatuur van 37°. Zelfs in het geval van hoge koorts bereikte je nooit die fabelachtige hoogte van 86 graden. De oplossing van dit raadsel ligt uiteraard in het feit dat er met twee verschillende maten gemeten werd: graden Fahrenheit en graden Celsius. Moeder had het over 86° Fahrenheit, dat is 30° Celsius. Voor schoolgaande kinderen was dat dus te warm. Voor Celsius naar Fahrenheit: x 9, 5, 32. De namen Celsius en Fahrenheit zijn de namen van natuur kundigen uit vervlogen tijden. Zij hebben de meest gangbare temperatuurschalen ontworpen. In bijv. de USA gebruikt men nog steeds de temperatuurschaal van Fahrenheit. De omreken- som voor Fahrenheit naar Celsius is: -32 en dan keer 5 en dan delen door 9. Voor Celsius naar Fahrenheit: x 9,5, 32. Gabriel Fahrenheit maakte in 1724 een temperatuurschaal die hij ijkte op de temperatuur van smeltend ijs (32° F.) en de tem peratuur van een koortsvrij mens (96 F.) De 64 graden verschil waren mooi onder te verdelen in 6 maal de helft (26 64). Ook de heren Keivin, Romer, Rankine, Reaumur, Newton en Delisle bogen zich over de thermometers, maar behalve die van Keivin hebben hun schalen het niet gehaald. In museum Vreeburg hangt in de keuken een oude thermome ter met de voor ons ouderwetse schaal van Fahrenheit. Toen de foto genomen werd, was het er 64 graden. Je ziet hoe zuinig men verwarmt in Vreeburg! Het was er dus 17,8° Celsius. Het buisj e van de thermometer is gevuld met blauw gekleurde alcohol. Het onderste gedeelte van het glazen plaatje met de temperatuurschaal is afgebroken. Het glazen plaatje is aan de achterkant met de hand beschilderd met de getallen (in spiegel beeld dus!) en daaroverheen een beige laag verfj die nu aan het afbladderen is. Terwijl ik zit te schrijven, woedt er een Elfstedenkoorts, hoewel het buiten toch +14° is! Je raadt het al, ik ben al net zo ouder wets als m'n moeder. Oude graden Bert Siezen 23

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 23