Na tijden van Evenals de huidige economische crisis, was ook de crisis van de jaren dertig van de vorige eeuw ont staan na een welvarende periode. De crisis ontstond in de Verenigde Staten, in feite door de hebzucht van de inwoners. Wegens de hoogconjunctuur in de jaren twintig in Amerika, besloten zeer velen een graantj e van de welvaart mee te pikken door grote hoeveelheden aandelen te kopen. Door de enorme vraag daarnaar stegen de prijzen van de aandelen buitenpro portioneel, waardoor de reële waarde ver werd overtroffen. Door deze overwaarde verdwenen kapitalen als sneeuw voor de zon. Hierdoor ontstond een run op de banken en effecten handelaren, om de aandelen weer zo snel mogelijk te verkopen. Door het ongekende aanbod waren de veel te dure aandelen onverkoopbaar geworden. Dit was mede oorzaak van de diepe financiële crisis, die ontstond na de "beurskrach" (beursval) van New York in 1929. Banken vielen om en grote bedrijven gingen failliet, met ongekende werkloosheid tot gevolg. De beursval had de gehele westerse wereld in de crisis meegesleurd. In die zin zijn er zeker parallellen met de huidige crisis. Ons land ontkwam ook niet aan de crisis. Ook Nederland ontkwam niet aan de economische neergang, met eveneens grote werkloosheid in de jaren dertig tot gevolg. Ook de agrarische sector zelf werd zwaar getroffen, met als gevolg vele werkloze landarbeiders. In tegenstelling tot nu bestond er nog geen sociaal stelsel, dat de werkloze recht gaf op een uitkering. Hoewel ook tegenwoordig niemand na een ontslagaanzegging staat te juichen en vaak danig in zijn inkomen wordt aangetast, was ontslag tijdens de crisis van de jaren dertig helemaal catastrofaal. Bestaat er nu in ieder geval een wettelijk sociaal vangnet, in de jaren dertig was dat nog ondenkbaar. Het inwonertal van Nederlands bedroeg destijds ongeveer 8.000.000 zielen. Naar schatting bedroeg de werkloosheid onder de arbeidende bevolking omstreeks 1935 ruim 500.000 personen, voornamelijk gezinshoofden. In vergelijking met het hedendaagse aantal inwoners is dat ongeveer het dubbele van de huidige werkloosheid. De getallen geven slechts een kleine indruk over de omvang van de werkloosheid van toen, want concrete cijfers zijn er niet. Werkloosheid leek destijds niet belangrijk voor de statistieken. De steunregelingkortweg de 'steun'genoemd Georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders. De arbeiders waren nog nauwelijks georganiseerd. Vooral voor werklozen in die tijd, was het georganiseerd zijn van het allergrootste belang. Want alleen zij hadden enig recht op een uitkering, al was het maar voor enkele weken. Hun aantal bedroeg slechts 20%. de crisis van de jaren dertig 20

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 20