een huis en getimmerte met grond en erf aan de Loet zijnde de herberg de Vlijt gronden bij het kadaster bekend in sectie E numero 234, huis en erf groot vier roeden, Numero 329 kolfbaan, een roede vijfen negentig ellen, en Numero 330, tuin vijf roeden vijfenveertig ellen, tezamen groot elf roeden en veertig ellen Nu weten we dat er in het midden van de 19de eeuw drie herbergen op een rijtje staan aan de Loet, van west naar oost de Fortuin', de Vlijt' en een derde eerst nog zonder naam, maar later 'de Liggende Os' geheten. En we weten dat bij herberg de Fortuin' een kolfbaan is aangelegd in de tuin die bij het pand hoorde. We mogen aannemen dat de kolfbaan de Vlijt' (al een tijd?) niet meer bestond. Herberg 'de Fortuin' Volgen we eerst de geschiedenis van de herberg de Fortuin', voor zover mogelijk. Op 20 december 1856 wordt Bart Flovenier, kastelein, eigenaar van eene nieuwgebouwde Herberg genaamd 'Het Fortuin' met stalling en kolfbaan' respectievelijk E234 (huis en erf), E329 (de kolfbaan) en E330 (de tuin). 'De Fortuin' en 'Het Fortuin' wordt afwisselend en door elkaar gebruikt. Bart Hovenier verkoopt hetzelfde op 30 maart 1860 aan Johan Blaauboer. En op 5 maart 1863 komt het geheel via een open bare verkoping in handen van Jacob Knijnsberg, een metselaar. Het heet dan een 'een huis geapproprieerd tot herberg genaamd 'Het Fortuin' (E234), een kolfbaan (E329) en een tuin (E330)'. Uit de inventarislijst die in deze akte is opgenomen (zie kader) blijkt dat het niet alleen gaat om een kolfbaan, maar ook om een toneel met rekwisieten. Als Grietje Hoep, de echtgenote van Jacob Knijnsberg, op 22 april 1870 in Schagerbrug is overleden, gaan haar man en hun beide zoons Pieter en Hendrik over tot boedelscheiding, waar bij ze ieder een derde deel van de boedel krijgen toebedeeld. Die boedel bestaat uit twee delen, waarvan het tweede deel wordt omschreven als 'een huis met nog een huis erven en tuin te Schagen, sectie E nummer 382,383 en 384 en een gedeelte van 385 te zamen groot elf aren en veertig centiaren'. Het betreft het huis waarin de herberg 'het Fortuin' was gevestigd, de kolf baan en de tuin, plus een stukje van de tuin ten oosten ervan, behoord hebbende bij de tuin van de herberg 'de Vlijt'. Dit deel van de boedel wordt toegewezen aan de zoon Pieter Knijnsberg. De akte van scheiding wordt opgemaakt op 21 juli 1875. Uit deze akte blijkt nu dat de herberg 'het Fortuin' en de daarbij gelegen kolfbaan hebben opgehouden te bestaan. De kolfbaan is kennelijk verbouwd tot een huisje. Zie ook tekening 4. Herberg 'de Vlijt' Het vervolg van het verhaal over de herberg 'de Vlijt', nu E435 (was E381 en een deel van E385). Op 12 maart 1891 houdt notaris Sloos uit Winkel een veiling, [tot de inventaris van 'de Vlijt' behoren in 1896: een billard met queënrek, vijftien queën en drie ballen, drie spiegels, met vergulden lijsten in het buffet, acht koffiehuistafeltjes, een ronde en twee vierkante tafels, vijfendertig stoelen, vijf lucivers standers, een tabakspot, een vuurcomfor, zes glasgordijnen en vier horretjes, een koffiekan met filtreer, vijf schilderijen, een koperen presenteerblad, elf karaffen, een en twintig flesschen, een bitterfleschje, twee en dertig bierglazen, tien roemers, acht en twintig diverse wijnglazen, zes grogglazen, twintig drinkglaasjes, twintig kop en schotels, negen bordjes, een suiker pot, een kachel, een klok, vier en twintig suikerle peltjes, ongeveer zestig kleine dito, een blaauwe geëmailleerde trechter, twee knikballen/krukballenf?), zes tinnen drinkmaatjes, twee beelden en een vaas op het buffet, drie vloermatjes, ongeveer driehon derd vijftig bierfleschjes, een nootmuscaatdoosje met rasp, een ciderdopje een paardenruif, eenige paardenhalters, een ladder] 7. E617 is het perceel waar 'de Vlijt', omgedoopt tot 'La Strada' stond. Bij de aanleg van de Provinciale weg, de Westerweg, gesloopt. Daarnaast, E444 inmiddels, staat nog steeds het huis waarin herberg 'het Fortuin' was gehuisvest. De plek waar 'de Liggende Os' eens stond, E817, is leeg.

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 17