uit de erfenis van zijn vrouw en zijn zoon via de boedelschei ding tussen hem en zijn minderjarige kinderen een huis ingerigt tot herberg genaamd de Vlijt' met stalling en erf te Schagen en aldaar kadastraal bekend in sectie E onder de nummers 381 en 385, laatst genoemde nummer gedeeltelijk...' Uit deze akte blijkt dat het perceel opnieuw van vorm is veran derd, de nummering is immers gewijzigd. Deze hangt samen met het perceel, of liever de twee percelen ten westen van 'de Vlijt'. Herberg genaamd de Fortuinmet ruime stalling en fraaije overdekte kolfbaan De percelen E234 en E235 Die twee percelen zijn E234 en E235 (zie tekening 1Op 16 augustus 1829 kocht Dirk Terra behalve de meelmolen ook het huis staande op de Loet N° 131 plus tuin en dat zijn deze beide percelen. Terra verkoopt ze aan Gerrit Roelof Berg, kastelein te Scha gen, als 'een huis en erf stal en tuin gelegen te Schagen aan het westeinde op de Loet, belend G. Koomen ten oosten, B. van Besselijk ten westen; kadaster sectie E234 huis en erf groot vier roeden en numero E235 tuin groot zeven roeden veertig ellen'. Die koop wordt overgeschreven in de hypotheken vier op 16 november 1852. Kennelijk heeft Gerit Berg het pand ingericht voor gebruik als herberg. Of hij heeft besloten het huis dat er stond te slopen en te vervangen door een nieuw huis ingericht als herberg. Immers, zijn weduwe Jansje Leijen, verkoopt - de akte is gedagtekend 5 oktober 1854 - bij openbare verkoop aan Klaas Haringhuizen 'de onlangs geheel nieuwgebouwde en zeer doelmatig ingerigte Herberg genaamd 'de Fortuin' met ruime stalling en fraaije overdekte kolfbaan, zeer gunstig staande en gelegen te Schagen aan het Westeinde van de Loet belend G. Koomen ten oosten, B. van Besselijk ten westen, met erve en 5. De hulptekening van de tuin horend bij de herberg 'de Fortuin' waarin de nieuwe kolfbaan (sectie E 329) getekend staat. 6. E435 is de herberg 'de Vlijt', E 439 het huis van Pieter Knijnsberg, voorheen de herberg 'het Fortuin', E436, E437 en E438 waren de kolfbaan; zijn het nu stallen? [tot de inventaris van 'het Fortuin' of 'de Fortuin' behoren in 1860: een hoekbufet met toonbank, vijftig duitsche glazen, tien bierglazen, vier karaffen, twee drankmaten, zeventien kop en schotels, twee grote en vier kleine blaadjes, vijftien suikerkommetjes, drie wijntafels met acht banken, vier dozijn stoelen, twee ijzeren komforen, een kagchel met pijpen, zes gor dijnen met rollen, zes hortjes, zestig bierkruiken, een drankstelling, een driepitslamp en vijf herbergtafels, en tot de inventaris van de kolfbaan worden gere kend: vierentwintig tooneelbanken en planken, zes paarden van het tooneel, een soufleurshok, negen lange banken, twee kleine banken met vier paarden aan de rangen, acht luchters, acht latten met het voordoek en zijstukken, allen tot het tooneel behoor- end en van welke goederen de wederhelft behoort aan den heer Egbert Floekstra, voorts acht hang lampen, twaalf ijzeren blakers, drie driepitslampen, een winkel met plak, een ballenstoof, met reglement, en schrijfbord, acht kolfballen, veertien kolven, vijftig roemers, vierentwintig bierglazen met voeten, achtendertig geslepen bierglazen een tafel en drie karaffen alles bij dat perceel gebruikt wordende]

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 15