een herberge, huijs, erve vleeshalstallinge, en schuur <rf\ \V4~Ufv_, ..-'^3. Cv, 3 als testamentaire voogden over Dirk Dirksz Baasje, minderjarig kindt en erfgenaam van Dirk Dirksz Molenaar en Trijntje Jans Stroomer, aan Cornelis Jansz Hemkewerf binnen dese plaats woonagtigh verko pen 'een herberge, huijs, erve, schuur en stallinge op de Plaats belendt de weduwe Jan Keet ten noorden, Jan Jongebloet ten oosten, degemeene straat ten zuijden en westen...' Jan Keet is de Jan Salemaker uit de voorgaande acte, hij is zadelmaker. Jan Jongebloet woont nog steeds in hetzelfde huis als in de voorgaande acte. Het zal bij deze herbergwei gaan om 's Lands Welvaren', maar de naam wordt niet genoemd. De acte van 21 mei 1736 lost dat op, omdat dezelfde Cornelis Jansz Hemkewerf die de herberg kocht op 26 maart, deze als onder pand gebruikt op 21 mei van hetzelfde jaar. De acte (inventarisnummer 5910, blz. 183) houdt in, dat 'Cornelis Jansz Hemkewerf van de Plaats als onderpand voor een schuld aan Gerard Boonacker, predicant te Hoogcarspel en Abra ham Boonacker oud schepen van dese plaats stelt 'een huijs, erve, stal en grondt sijnde de herberge s Lands Welvaren op de Plaats alhier althans tegenwoordig) door comparant degene die de acte laat opmaken) bewoont, belendt Jan Jongebloet ten oosten de weduwe Jan Keet ten noorden' Het gaat in beide actes om dezelfde herberg. Die herberg staat op de hoek van de Plaats (zie de acte van 24 juli 1731), met de gemeene straat ten zuijden en westen (zie de acte van 26 maart 1738), waarbij de straat aan de zuidkant de Laagzij moet zijn en die ten westen de Markt. Tenzij het gaat om de hoek van de Markt en het Noord, want daarvoor zou dezelfde omschrijving gelden. Waar woonde Jan Joosten Jongebloet? En wie wasjan Keet, de zadelmaker? Simon Keet is de zoon van Jan Keet en de vrouw die we al hebben leren kennen als de weduwe van Jan Salemaker. Omdat iedereen nu eenmaal wist wie Jan Salemaker was, namelijk Jan (Sijmonsz) Keet, de zadelmaker, konden in de acten deze namen rustig door elkaar en in afwisseling worden gebruikt. De oplossing Over Jan Joost Jongebloet is in de transportactes niets te vin den. In de Nieuwe legger van de stad Schagen zelf) Anno 1686, (het belastingregister waarin wordt opgetekend welke huisei genaren belasting schuldig waren) wordt hij vermeld als laatste bewoner van de Kerkebuurt en de Nieuwe Straat na Dirk Dirk Baasje en Cornelis Hemkewerf Deze laatsten kennen we als bewoners en eigenaars van 's Lands Welvaren' en na Jan Joost Jongebloet volgen de bewoners en eigenaren van de huizen aan Lagesijde. En dat is het eerste echte bewijs dat de herberg s Lands Welva ren' op de hoek van de Markt (de Plaats) en de Laagzij stond. Na de invoering van het kadaster in 1832 wordt 'Lands Welvaren' nog eenmaal genoemd in een notariële acte zoals die wordt overgeschreven in de hypotheken vier. Op zes en twintig april 1850 legt notaris Cornelis Siemers uit de gemeente Zijpe vast dat Hendrik Reek, broodbakker van beroep, aan Jan Willem Toereppel, van beroep broodbakker en woonachtig in Grootebroek, verkoopt 'een huis geteekend nummer 94 met huisnummer 94) en erf zijnde eene broodbakkerij en herberg genaamd Lands Welvaren staande ende gelegen aan de Marktplaats te Schagen, groot in oppervlakte negen roeden vijfenveertig ellen, bij het kadaster aangewezen in de sectie A onder nummer 321Het betreft dus een klein perceel met daarop een klein huis, van 45 m2. Dat is het perceeltje tussen het hoekhuis en de herberg de Engel in, zie tekening 1En dat betekent dat het hoekhuis al voor 1832 moet zijn gesplitst in twee panden en twee percelen. De naam is blijven voortbestaan en wordt toegeschreven aan dit pand, nog steeds een bakkerij en herberg. Het hoekhuis blijkt een koek- en banketbakkerij te zijn, als het in 1878 wordt gekocht door Dirk Willemsz Vader in een openbare verkoping. Het heet dan 'een dubbel huis op den hoek van de Marktplaats en de Laagzijde te Schagen ingerigt tot koek- en banketbakkerij en winkelhuis met erf, kadastraal bekend in sectie A nummer 322, groot 3 aren en twintig centiaren. Deze Dirk Vader verkoopt bij openbare veiling aan Dirk Ranke - de acte is van 5 augustus 1885, opgemaakt door notaris Cornelis Boonacker uit Schagen - een huis met aanhorigheid en erf aan de Marktplaats te Schagen genaamd 'het Centrum' en ingericht tot koffiehuis en logement kadaster sectie A nummer 859. De nummering is veranderd omdat Dirk Vader het oude hoekhuis heeft laten slopen. Het (nieuwe) gebouw werd door gezegden Heer Dirk Va der Willemszoon gesticht op den grond dien hij met inbegrip van het destijds daarop staande gebouw aankocht in openbare veiling. Dit koffiehuis is blijven bestaan tot 1984. In dat jaar is het pand verbouwd tot bankgebouw en dat bleef het tot het vorige jaar. En nu is het opnieuw een kof fiehuis, luisterend naar de naam 'de Koeienhemel', geopend donderdag 26 april 2012.

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 9