De acte luidt als volgt: "WijAdriaan CorneliszLagesijdtende Thijs Cornelisz Plaets, Schepenen binnen Scagen, oirconden verkondigen) dat voor ons gecompareert (=verschenen) is jan PieterszKoningwoonende alhier tot Scagen d'welke =diejverclaerde vercogt te hebben, te transporte ren en op te dragen aen Dirk Dirksz Baesjen wonende mede alhier de vens 't Lam, biersteker alhier op de Biercade, voor 2500,- 'een huijs ende erve staende ende gelegen tot Scagen op de Plaets genaemt de Wildeman, belentAdriaen Smolders ten zuijden, LijsbethAdriaens in de Roode Leeuw ten noorden, ende de Plaets ten westen'. Daarnaast koopt hij nog 'de schuer ende (het) erve staende ende gelegen besuijden agteraende voornoemde Wildeman De rij panden aan de oostkant van de Markt, in het jaar 1690, wordt steeds completer. Op de hoek staat 'de (jonge) Prins', daarnaast 'de Engel', dan is er een steeg, vervolgens komt de herberg 'de Wildeman' en daarnaast staat de herberg 'De Roode Leeuw'. Het lijkt al aardig op de situatie zoals die tot voor kort was. Alleen de Olde Smidse ontbreekt. Hoe leidt dit naar de plek, naar het perceel, waar de herberg "s Lands Welvaren' is gevestigd? De eerste vermelding van 's lands Welvaren' De eerste acte waarin sprake is van deze herberg stamt uit het jaar 1691, een jaar na het opstellen van de bovenstaande acten. Hij is gedateerd 3 november 1691 (inventarisnummer 5899, blz. 77). Een zekere Jan Pietersz Koning staat kennelijk in het krijt bij Dirk Dirksz Baesjen. Hij verkoopt hem de helft van een huis aan het Noord en verder dienen als onderpand de gehele inventaris van het huis dat de naam draagt van "s lands Welva ren'. Die spullen mag hij blijven gebruiken zolang als Baasje dat goed vindt. De oudste vermelding van een huis op de hoek van de Markt en de Laagzij in de transportregisters van Schagen stamt van 25 februari 1588. in die acte wordt vastgelegd dat Jan Boijkesz Plaets aan Gerrijt Willemsz onze tegenwoordige burgemees ter en diens broer Willem Frericxsz verkoopt 'een huijs met zijnen erven staende en leggende binnen Scagen opten Hoek van de Plaets aldaer. Ernaast woont Gerrijt Willemsz zelf ten oosten (dat is op de Laagzij) en Hendrick Jansz Swemmer ten noorden en deze laatste is op dat moment kastelein van de Engel. In 1599, 21 december van dat jaar, wordt het huis verkocht aan Rembrandt Frericxsz Lakenvercooper, hij woont er dan al in. Het gaat om 'eenen vrijen huijsinge metten erven genaempt het Houckhuijs' (houck hoek). Ernaast woont dan nog steeds Ger rijt Willemsz Lakencooper aan de oostkant (dus op de Laagzij), in het zuiden wordt het perceel be grensd door de Heerestraat (dat is hier de Laagzij), in het westen door de Plaets of het Marktvelt en in het noorden door Jan Lambertsz met de Engel, dat is de herberg de( Gouden) Engel. De Schager lammerenmarkt van Cornelis Bok. 7

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 7