Het huidige Schager strandbad. Geoefende zwemmers doken in de Wiel (1973). twee jaar later reden voor het gemeentebestuur om HWK te gelasten een andere locatie te vinden. Het bestuur overweegt even om het in de vaart tussen de 'Mienisbrug en de Halerbrug te proberen en haalt dan al gauw zijn plan van 1902 uit de kast. Ondanks hun eerdere bedenkingen geven B. en W nu groen licht. Op 16 juli 1905 gaat de Volksbadinrichting van HWK aan de Wiel open. Nog broederlijk naast elkaar Intussen beleeft in Nederland het feminisme haar eerste golf De zwem- en badvereniging De Wiel opent in 1910 haar zwembad voor dames, op de woensdag van 10:00 tot 16:00 uur. Mannen worden daarbij niet toegelaten. Aan zwemmende dames is HWK dan nog lang niet toe. Zo ontwikkelen beide baden zich in hun eigen tempo. In 1927 worden in de bad- en zweminrichting De Wiel vier kleedhokjes bijgebouwd en de houten looproosters vervangen door betonnen paden. Het jaar verslag van 1926 is positief van toon. Er is een batig saldo van fl. 257,58, de vereniging heeft 225 vaste gebruikers en de zwem- cursus heeft bewezen zijn nut a f te werpen. In 1930 worden beide baden nog eens fors uitgebreid en bij de openingsreceptie van het Witte Kruisbad, gehouden in café De Gouden Engel, is ook het bestuur van De Wiel uitgenodigd. 'De heer Schene voerde het woord namens "De Wiel" en sprak als goede buur den wensch uit dat van de inrichting een flink gebruik zal worden gemaakt. Zijn vereeniging verheugde zich erover dat "Het Witte Kruis" een dergelijke inrichting bezat en ziet in deze inrichting geen concurrente van haar inrichting.' Eerst verdeeld, tenslotte toch verenigd De organisatiegraad onder de katholieken is groot; bij het 40-jarig bestaan in 1934 telt het goed bij kas zittende HWK in Schagen 744 leden. In de jaren daarna slaan de goede verhoudingen tussen De Wiel en HWK om, vooral doordat HWK - voor wie het zwembad een nevenactiviteit is - zijn bad gratis openstelt. Bij De Wiel betalen de leden een contributie, die in de crisisjaren zwaar op de huishoudportemonnee drukt. Tijdens een vergadering in 1938 van De Wiel, dat dan 80% van zijn leden is kwijtgeraakt, wordt nijdig gekeken naar HWK, de concurrent! Daar zwemmen 'niet-leden en beter gesitueerden gratis en voor niks. 'Deze menschen leven van de roof, vindt de voorzitter. Zij 'parasiteren op ons zwembad, door bijv. ons vlotje voor zonne bad te gebruiken'Hier wreekt zich het feit dat tussen de beide zwembaden in het open Wielwater geen afscheiding ligt. Wie gaat daarop toezien? De beide besturen treden in overleg en ontdekken wellicht dan al dat er meer is dat hen bindt, dan dat hen verdeeld houdt. In 1941, als in Nederland een veel grotere vijand oude geschillen doet verbleken, worden in wederzijdse ledenvergaderingen de scherpe kantjes gladgeslepen en fuseren de twee tot zwemvereniging De Wiel. Het overdekte bad en het stadsstrand Nog zo'n dertig jaar zal het bad Schagen dienen en onvergete lijke herinneringen nalaten bij hen die er gebruik van maakten. In 1969 wordt het gebied rond de Schager Wiel onderdeel van het bestemmingsplan van de nieuwe wijk Waldervaart. Het oude buitenbad wordt in 1975 vervangen door een overdekt zwembad. Het buitenterrein wordt deels ingericht voor zomer- recreatie, een ander deel laat men overwoekeren zodat daar een natuurgebied in zakformaat kan ontstaan. Een buurtinitiatief om in de Schager Wiel een stadsstrand aan te leggen, wordt in 2006 door de gemeente gehonoreerd. Rond het buitenbad wordt het eeuwenoude kerkenpad naar Valkkoog in ere hersteld. Heden en verleden gaan aan de Schager Wiel weer hand in hand. Peter Groenveld 5

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 5