s Ml Op 5 juli 1883 wordt op initiatief van het hoofd der openbare lagere school, de heer W. Kloeke, te Schagen een zwem- en badvereniging opgericht. De Schager Wiel, een eeuwenoud meertje ten westen van Schagen, anderhalve kilometer buiten de bebouwde kom, wordt gekozen tot het best geschikte water om zonder gevaar en behoorlijk beschut zich te kunnen baden'. Om twijfel aan de gezondheidsaspecten voor te zijn, verbindt dokter Ensing zich aan de vereniging als adviserend geneeskundige. De zwemvereniging krijgt de exotische naam Wielialia, in 1896 tot West-Friese proporties teruggebracht en gewijzigd in De Wiel. De moeizame start Het zwemmen in verenigingsverband komt maar moeizaam op gang; vier jaar na de oprichting heeft Wielialia 26 leden. Allen zijn mannen. Niettemin wordt de toekomst rooskleurig inge zien, want'dezwemtent, voor rekening der vereniging gebouwd, zal zoo mogelijk dit jaar met een nieuwen vleugel vergroot worden. Het bestuur roept jong en oud op de zegeningen der zwemsport met hem te delen en daarmee de lichaamskracht te vergroten, de gezondheid te versterken en de reinheid te bevorderen. Voor j ongens is aan de oever een bassin uitgezet van 18 m2. Zij mogen daar echter uitsluitend gebruik van maken als hun vader lid is en onder toezicht van een der leden. Lang niet alle jongens laten zich tot het verre badj e aan de Menisweg veroordelen. Zij nemen gratis een blote duik waar het ze uitkomt, tot ergernis en gêne van het gegoede deel der burgerij. In de raadsvergadering 'vestigt de heer Asjes de aandacht van den burgemeester op het feit, dat jongens baden in de Laansloot en zelfs tot aan de straat komen, wat Spr. onaangenaam noemt voor de bewoners daar'. Een tweede, nu roomskatholieke, zwemvereniging In 1894 wordt in Schagen, op initiatief van burgemeester Berman, een afdeling opgericht van Het Witte Kruis. HWK is een opkomende landelijke organisatie die zich beijvert voor de algemene hygiëne, drinkwatervoorziening, cholerabestrij- ding, de invoering van het tonnenstelsel en de stichting van zwem- en badinrichtingen. De vereniging heeft een katholieke grondslag. Een krantenberichtje uit januari 1902 duidt erop dat de HWK-afdeling Schagen in die tijd al een zwemgelegenheid onderhoudt aan de Langesloot. Maar nog dat zelfde jaar besluit HWK aan de Wiel, naast het reeds bestaande openbare bad, een 'volksbadplaats te stichten. Voor de jongens wordt gedacht aan een bassin van 45 m2, omgeven door een rasterwerk van verticale latten, 'zoodat er geen kat doorkon'. Op de wal zal een schot worden opgericht, waarachter de jongens zich kunnen ontkleden. Men stelt zich voor om gedurende het zwemseizoen van 16:00 tot 19:00 een toezichthouder over het bassin aan te stellen. De bezwaren van de wethouders Het bestuur heeft voor haar plan dispensatie nodig van B. en W Een gemeentelijke verordening verbiedt namelijk zwemmen op minder dan 150 meter van de openbare weg, met het oog op moraal en goede zeden. En de Wiel ligt in de verbodszone, wat In het betegelde ondiepe konden de kleintjes oefenen (1973). overigens moet betekenen dat zwemvereniging De Wiel die dis pensatie al had. Maar de wethouders Buis en Vader spreken zich op andere gronden uit tegen het tweede zwembad. 'Op de uren dat er surveillance was, was er geen gevaar, maar wat moest het op vrije dagen, op Zondag, op Donderdag, in de vacantie, dan zouden de jongens daar vele malen zijn zonder toezicht. De eerste dagen zouden de jongelui in het bassin blijven, maar spoedig zouden zij er buiten zijn en daar gaan zwemmen. Op die dagen is er geen toezicht. De een gaat voor, de tweede wordt geprikkeld het ook te doen, een brekebeen in het zwemmen volgt als derde en het zou niet lang duren, of we kregen de treurige tijding: het zoontje van die en die is jammerlijk verdronken'. Dan toch maar in de Langesloot Destijds werd gedacht dat de Wiel dieper was dan de Schager kerk hoog. Het Witte Kruis-bestuur slaat bij dit doembeeld de schrik om het hart. Onmiddellijk ziet het uit naar veiliger locaties en het acht daarvan de Langesloot, 'achter deperceelen der heeren Van Thijn en Voorman, de meest geschikte. De oude bad gelegenheid, verderop aan de Langesloot, wordt verruild voor een nieuwe met een verenigingsgebouwtje en - natuurlijk - een omheining. Maar de verontreiniging in de Langesloot is amper Zwembad De Wiel 4

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 4