bij BlaauboerSc Kossen Het autobedrijf Firma Blaauboer Kossen was aan de Nieuwe Laagzijde 17 te Schagen. In 1940 was Blaauboer nog enig eigenaar, want voormalig firmant Kossen was reeds naar Alkmaar vertrokken. Naast de garage woonde chef-monteur K. Leeuwenkamp en aan de andere kant huis- en autoschilder PJ. Cats met zijn bedrijf Blaauboer was een grote werkgever en had behoorlijk wat mensen in dienst. Naast bekwame monteurs ook veel leerlingen, die elk jaar promotie maakten. In de jaren dertig was het autovak zeer populair bij jongeren. Vuile handen maken was geen bezwaar, want dit moderne vak was nieuw en er zat toekomst in door het groeiend aantal auto's op de weg. Zo waren er jongens (zonen) in dienst van Majoor Holema, hoofd politie, van de agenten Van Haren en Flapper, en van accountant Gorter. Beginners konden al snel veel werkzaam heden verrichten, maar het mooiste was toch het reviseren van de motor: demonteren, cylinders uitboren, nieuwe zuigers pas maken, kleppen schuren, hoofd- en drijfstanglagers pasmaken, enzovoort. Dat was het echte vakwerk en alleen al het assisteren was een prachtige belevenis. Omdat motoren in die dagen vrij snel sleten waren revisies een veel voorkomende bezigheid. Blaauboer was voorbereid op spoedsituaties bij klanten en had ook reservemotoren van 4 of 8 cylinder liggen, die vooraf bedrijfsklaar waren gemaakt. Ook had het bedrijf een carros seriewerkplaats. Hier werden bijvoorbeeld de grote papwagens gebouwd voor de zuivelfabriek West-Friesland in Lutjewinkel. Achter de garage was een stuk land tot de Langesloot en ernaast het voetbalterrein van SRC. Het doel stond vlak bij de werk plaats en het gras werd bijgehouden door wat schapen. De jongens van buiten, die in de garage werkten, gingen tussen de middag wel eens voetballen op het terrein en daar werd nooit iets van gezegd. Maar tijdens de wedstrijden werd er vaak fors gevoetbald en het gebeurde af en toe dat een 'kogel' over het doel ging en een ruitje van de carrosseriewerkplaats trof Maar Blaauboer ging niet uit op schadevergoeding bij SRC. Nee geen drukteschilder Cats zette de volgende dag een nieuw raampje in. Blaauboer was een man met gevoel voor de samenleving. Diverse mensen hebben bijgedragen om Blaauboer en Kossen vooruit te helpen. In combinatie met het snel motoriserende bedrijfsleven en publiek wist Blaauboer na de Tweede Wereld oorlog uit te groeien tot een groot auto- en tractorbedrijfin de regio rond Schagen. De garage met het voltallige personeel in 1936 De garagebemanning in 1927 waaronder: A. Delver, J. Smit, W. Kossen, K. Leeuwenkamp en B. Brügemann. Klaas Leeuwenkamp voor de ingang van de garage aan de Nieuwe Laagzijde. Autovakman Vuile handen geen bezwaar Reviseren echt vakwerk Voetbalschade Op deze foto staan ondermeer: J. Appel, K. de Boer, T. Flapper, T. Gorter en Ft. van Fiaren. Even pauze voor: J. van Raamsdonk, K. Leeuwenkamp, J. de Beste en J. Geel. Jaap Smit 15

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 15