de oudheid stond deze plaats bekend als een plaats van heerlijk water, een aangename oase. De naam Emmaus komt van het Hebreeuwse woord Chammot, dat hete bronnen betekent en ook vertaald wordt als een warm bad'. Bekend is dan ook de bedevaart naar Emaus, en degenen die erheen gingen staan bekend als de Emaus-gangers. Emaus-kloosters In ons land ontstonden er vanaf de 15e eeuw verscheidene kloosters met de naam Emaus, waaronder het klooster Emaus te Gouda, gesticht in 1395 en het klooster van dezelfde naam in Stein in Limburg, gesticht in 1419. Emaus aan de Priggedik was geen klooster, maar wel in het bezit van een klooster, te weten het St. Catharinaklooster of de Oude Hof van Alkmaar, ook wel genoemd de Oude Bagijnen van Alkmaar. Emaus aan de Priggedik heeft dan ook alleen te maken met de betekenis Emaus als bron, warm bad, heerlijk water. Rijdende over de provinciale weg van Schagen naar het Verlaat zien we 500 meter voorbij de afslag Muggenburgerweg een boerderij met de naam 'Priggedik'. Deze boerderij dankt zijn naam aan het dijkje met dezelfde naam dat ooit onder en evenwij dig aan de huidige provinciale weg aldaar heeft gelo pen. Direct ten noorden van de boerderij is een ruig perceel gelegen, waarbinnen in het verleden ook twee kleine wielen waren te zien, overgebleven na een dijk doorbraak in genoemde Priggedik. Deze wielen lagen slechts hooguit 50 tot 75 meter van elkaar en daartus sen ontstond in de 15e eeuw een bedevaartsplek. Het betrof een drietal gebouwen met de naam 'Emaus'. Waar komt die naam 'Emaus' of 'Emmaus' vandaan? De plaats Emmaus ligt aan het kruispunt van de weg naar Jeruzalem en de verbinding tussen het noorden en het zuiden van het land Israël, op de vruchtbare vlakte van de Sjeféla. In Emaus aan de Priggedik Op de bijgaande tekening uit het jaar 1598 is een langhuis met twee identieke bijgebouwen te zien. De bijgebouwen hebben een gekanteelde muur en dat geeft het geheel een middeleeuws aanzien. Toch zijn de gebouwen waarschijnlijk pas na 1400 aan de Priggedik verrezen. Het St. Catharinaklooster in Alkmaar is namelijk gesticht in 1394. In drie samengebonden aktes gedateerd tussen 1465 en 1497 wordt er een stuk land verkocht aan de Oude Bagijnen, gelegen ten westen van en aansluitend aan het perceeltje Emaus. Dit per ceel land ligt in Schagen en is later kadastraal bekend als D58. Gezien deze aankoop ligt het voor de hand dat de gebouwen van Emaus zijn opgetrokken omstreeks het derde kwart van de 15e eeuw, dus zo tussen 1450 en 1475. Dat Emaus exact tussen de twee wielen is gebouwd, zal een bewuste keuze zijn geweest. De twee naast het langhuis gelegen bijgebouwen stonden elk aan de oever van een wiel, gespiegeld aan elkaar. Deze bijgebouwen kunnen gezien de beschikbare ruimte niet groot zijn geweest. Hooguit 10 bij 10 meter. Functie Emaus onbekend Een kadastrale kaart uit 1819 laat de geringe ruimte tussen de beide wielen goed zien. Op die kaart is Emaus niet afgebeeld, het is dan al vele jaren geleden verdwenen. Dat de functie van de gebouwen van Emaus aan het water van de wielen was gebonden, is wel duidelijk, maar wat de functie daarin precies is geweest, blijft gissen. Het kan eventueel worden ingevuld door de betekenis van de naam Emaus. Over Emaus aan de Priggedik is ten tijde van de Oude Bagijnen weinig bekend. Een groot Emaus in 1598 met het voorliggende land. 12

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 12